19 stycznia startuje nowy cykl filmowy „Kino Ukraina”

0
816

Nowy cykl Dolnośląskiego Centrum Filmowego poświęcony jest najbardziej uznanym ukraińskim produkcjom. Kino Ukraina zostanie rozpoczęte projekcją filmu „Na złamanie karku” Maryny Stepanskiej połączony z prelekcją na temat kina ukraińskiego.

„Kino ukraińskie, którego wizytówkami stały się w swoim czasie dzieła Ołeksandra Dowżenki,  Siergieja Paradżanowa czy Kiry Muratowej, przeżywa w ostatnich latach swój renesans. DCF chce regularnie przybliżać  obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Będą to dzieła, które odważnie mierzą się z rodzimą rzeczywistością, a jednocześnie zapewniają Ukrainie własne miejsce na światowej mapie kina uniwersalnego” – piszą organizatorzy.

Kuratorem cyklu będzie dr Anna Ursulenko – slawistka, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki IFS Uniwersytetu Wrocławskiego, kuratorka przeglądu kina ukraińskiego w ramach projektu „Pociąg do Ukrainy” .

Inaugurujący seans filmu „Na złamanie karku” odbędzie się 19 stycznia o godz. 20.00. Akcja toczy się w 2014 roku, czyli w roku rozpoczęcia wojny w Donbasie. Film przedstawia dramat młodych ludzi dokonujących wyborów w tych trudnych czasach.
Jest to filmowy debiut Maryny Stepanskiej, która usiadła na fotelu reżysera, ale również napisała scenariusz „Na złamanie karku”.

Cykl Kino Ukraina nie jest wydarzeniem darmowym. Ceny biletów to 16 zł w przypadku biletu ulgowego i 20 zł dla osoby dorosłej.

Foto: materiał prasowy