Marsjańska kolonia studentów PWR

0
1149

Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli projekt marsjańskiej koloni. Swoją pracę wysłali na konkurs ogłoszony przez Mars Society. Jeśli uda im się przejść do następnego etapu, efekty swojej pracy, czyli „kolonię Twardowsky” będą mogli przedstawić na konferencji w USA. 

Autorami projektu są studenci związani z Projektem Scorpio i Space is More, a także członkowie koła naukowego MOS. Ich zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnej placówki, która mogłaby pomieścić 1000 osób na Czerwonej Planecie. Uczestnicy konkursu musieli skupić się przede wszystkim na logistyce, ponieważ koszty transportu żywności i innego zaopatrzenia na Marsa liczone są w setkach dolarów za kilogram. Właśnie dlatego kolonia polskich studentów miała być wyposażona we wszystkie narzędzia potrzebne do produkcji energii, materiałów budowlanych, ubrań i jedzenia

W ramach konkursu, zespoły będą oceniany w pięciu kategoriach:
– systemów, które zostaną wykorzystane w kolonii i ich funkcjonalności
– projektu technicznego
– zagadnień dotyczących spraw społecznych, kulturalnych, politycznych i organizacyjnych
– ekonomii i samowystarczalności bazy
– estetyki projektu

Warto zwrócić uwagę na ostatni z wymienionych punktów. Stworzone przez biorących udział w konkursie studentów bazy mają być atrakcyjne dla mieszkańców, ale w przyszłości także dla potencjalnych turystów. Kolonia musi być więc wyposażona w możliwie jak najwięcej znanych na Ziemi udogodnień, ponieważ wychodzi się z założenia, że ludzie mieliby tam zamieszkać dobrowolnie, a nie w ramach kary.

Jeśli wrocławskim studentom uda się dojść do finału, mogą wygrać 10 tysięcy dolarów. Za drugie i trzecie miejsce przewidziano za to kolejno 5 tys. i 2,5 tys. dolarów. Nagroda pieniężna jest jednak tylko dodatkiem. Dla młodych naukowców najważniejsza będzie możliwość umieszczenia ich projektu w publikacji pod tytułem „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet”, czyli „Marsjańskie kolonie: Plany zasiedlenia Czerwonej Planety”

„Twardowsky” miałaby zostać zbudowany w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 organizowanej przez NASA.