23. Festiwal Górski w Lądku Zdrój – śmietanka towarzyska ludzi gór

0
1141
Ceremonia Otwarcia Festiwalu, fot. Szymon Aksienionek

Lądek-Zdrój. Małe miasteczko położone na terenie powiatu kłodzkiego w Sudetach Wschodnich, zamieszkiwane przez niewiele ponad sześć tysięcy mieszkańców, co roku ożywa i staje się międzynarodową świątynią ludzi gór. To wydarzenie zrzesza absolutne crème de la crème alpinistów, himalaistów i wspinaczy. Gośćmi w tym roku byli między innymi: Tommy Caldwell, Elisabeth Revol, Denis Urubko, Adam Bielecki, Chantel Astorga, Piotr Pustelnik.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady zawsze otwiera Anna Milewska  —  aktorka, wdowa po alpiniście, którego imię nosi wydarzenie.

Ceremonia otwarcia, fot. Szymon Aksienionek

Impreza obfitowała w ciekawe prelekcje, spotkania autorskie, panele dyskusyjne. Tematyka górska połączyła świat sportowy ze światem literatury i kina podczas warsztatów literackich oraz konkursu filmowego. Laureatem Grand-Prix został obraz Josha Lowella i Petera Mortimera pt. „Dawn Wall” — przedstawiający zmagania Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona z najtrudniejszą i niepokonaną dotąd drogą wspinaczkową w Yosemitach.

Ceremonia rozdania nagród filmowych. Fot. Lucyna Lewandowska

Uczestnicy mieli okazję spotkać się z członkami narodowej, zimowej wyprawy na K2. W dyskusji prowadzonej przez Oswalda Rodrigo Pereira wzięli udział: Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Darek Załuski, Piotr Snopczyński, Marcin Kaczkan, Piotr Tomala, Marek Chmielarski, Jarosław Botor, Janusz Majer.

Spotkanie z uczestnikami zimowej wyprawy narodowej na K2, fot. Lucyna Lewandowska
Autostopem przez świat — o podróżach, które kształcą przeczytasz tutaj.

W tak zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie nie zabrakło jednak płci pięknej. W sobotę odbył się panel dyskusyjny poświęcony osiągnięciom alpinistek i wspinaczek oraz prawom kobiet w kontekście eksploracji gór. Swoimi doświadczeniami podzieliły się m.in.: Kinga Baranowska (zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników), Kinga Ociepka-Grzegulska (mistrzyni Polski we wspinaczce, która jako pierwsza Polka pokonała drogę o trudności 9a), czy Masha Gordon (zdobywczyni Korony Ziemi).

Panel dyskusyjny Kobiety w Górach: Kinga Ociepka-Grzegulska i Karolina Ośka, fot. Lucyna Lewandowska

Zwieńczeniem imprezy była ceremonia wręczenia Złotych Czekanów (Piolets d’Or) — najważniejszej górskiej nagrody na świecie. Po raz pierwszy w historii Złoty Czekan trafił w ręce Polaka Marka Raganowicza za solowe przejście Baffin Island, Ship’s Prow, Secret of Silence i pierwsze zimowe solowe przejście Trollveggen.

Ceremonia wręczenia Złotych Czekanów; nagroda dla marka Raganowicza; fot. Lucyna Lewandowska

O pozostałych laureatach przeczytasz tutaj.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to światowej rangi impreza jednocząca wszystkich miłośników gór. W tym roku Lądek-Zdrój z tej okazji odwiedziło ok. 150 gości z 20 krajów, którzy swoimi osiągnięciami przyczynili się do rozwoju i popularyzacji alpinizmu, himalaizmu i wspinaczki. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, po raz pierwszy w historii, przyznano Złote Czekany w miejscu innym niż Alpy, a pierwszy Polak został ukoronowany za swe dokonania tą właśnie nagrodą. Odbyło się 14 premier filmowych. Z wielką niecierpliwością czekamy na to, jakie atrakcje przyniesie nam 24. Festiwal Górski! Do zobaczenia za rok!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj!