40. PPA przechodzi do historii. Podsumowanie jubileuszu.

0
683
źródło: materiały prasowe 40. PPA

40. Przegląd Piosenki Aktorskiej dobiegł końca. W ciągu 9 dni trwania festiwalu ponad 15 tysięcy miłośników sztuki odwiedziło Teatr Muzyczny Capitol i inne miejsca goszczące, aby zakołysać się rytm piosenki oraz pławić w jej aktorskich interpretacjach.

 

PAMIĘTAJCIE O OGRODACH…

Cezary Studniak i Konrad Imiela sadzący pierwsze drzewko. Fot. Tomasz Walków

40.PPA rozpoczęto symbolicznym akcentem. Z okazji jubileuszu Przeglądu, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, posadzono czterdzieści drzewek na terenie naszego miasta. „Pamiętajcie o ogrodach”, „Hera”, „Koka”, „Hasz”, „Ogrzej mnie” – to tylko niektóre z tytułów-imion, jakie nadano roślinom. Wszystkie upamiętniają przebojowe wykony z poprzednich edycji festiwalu. W piątek 22 marca na zieleńcu przy ul. Bogusławskiego pojawiło się sześć brzóz i jedna magnolia. Kolejne drzewka zasadzono na Wyspie Słodowej, Wyspie Bielarskiej, Promenadzie Staromiejskiej, w Ogrodzie Katedralnym, przy Zatoce Gondoli, w Parku Słowackiego, na Skwerze Krasińskiego, przy ul. Białoskórniczej, ul. Podwale, na Zieleńcu Stacyjna i przy ul. Rybackiej.

PULS SCENY

PULS, 40. PPA. Fot. Tomasz Walków

Bogactwo i różnorodność wydarzeń wokół konkursu zachwycały jak co roku. Na scenie „przeglądowej” pojawiali się artyści polscy i zagraniczni. Ogromnym uznaniem cieszył się koncert holenderskiej artystki irańskiego pochodzenia: Sevdalizy. Gościnnie u jej boku zagrał Leszek Możdżer. „Sevdaliza pasuje do współczesnego świata, pełnego codziennych transgresji – i jednocześnie jest prowokacją wobec tych wszystkich, którzy chcieliby zaszufladkować ją jako Persian beauty” – cytując organizatorów.

Sevdaliza, 40. PPA. Fot. Tomasz Walków

Niesamowite wrażenie na widzach wywarł podwodny spektakl Between Music: AquaSonic. Grupa duńskich muzyków zaprezentowała projekt absolutnie nowatorski, odważny, a zarazem subtelny, ocierający się o mistycyzm. „Hydraulofon, czyli zamknięta w szklanej tubie plątanina rurek i wentyli; kryształofon, wyglądający jak połączenie ręcznej maglownicy z kolekcją kieliszków; rotakorda – coś jak czara patefonu sklejona z fragmentami napędu motorówki” – tak opisywane są niektóre z instrumentów przystosowanych do podwodnego wykorzystania. Zaprojektowane zostały przez samych artystów.

AquaSonic, 40. PPA. Fot. Tomasz Walków

Wielki hołd oddany polskiej poetce, która wyprzedziła swoją epokę, czyli koncert poezji śpiewanej z tekstami Haliny Poświatowskiej – PULS. W projekcie uczestniczyli tacy wykonawcy jak: Paulina Przybysz, Natalia Sikora, Skubas, Emose Uhunmwangho, Eldo, Zespół Jarzębina, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk. Z pozoru ryzykowne połączenie twórczości Poświatowskiej ze współczesną muzyką trip-hopową, jazzową i elektroniczną, okazało się sukcesem. Zadbali o to muzycy w składzie: James Morton – saksofon, Guy Calhoun – gitara, DJ Suv, Si John – bas, Tomasz Bura – instr. klawiszowe, Simon Lea – perkusja, Oliver Parfitt – instr. klawiszowe.

Dawkę humoru w trakcie trwania festiwalu zapewniła Magda Umer wraz z kabaretem Mumio w wykonie Przybora na 102. Czymże byłaby piosenka aktorska bez Jeremiego Przybory?

To tylko wybrane spektakle z Nurtu Głównego festiwalu. Zdjęcia i nagrania nie oddadzą ogromu emocji, jakie im towarzyszyły. Wspomnienie sztuki, jaka dokonywała się przy okazji tegorocznej edycji PPA, na długo pozostanie w sercach szczęśliwców, którzy zdążyli wykupić bilety.

KONKURS AKTORSKIEJ INTERPRETACJI PIOSENKI

Jak Przegląd – Przeglądem, konkurs przyciągnął młodych, ambitnych artystów. Odważnych i skorych do żonglowania formą, interpretacją, czy własną scenicznością.

czytaj: Finaliści 40. Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Laureatem 40. Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki został Ralph Kamiński. To w jego ręce powędrował (a raczej poleciał) Złoty Tukan oraz nagroda główna wysokości 25 tys. złotych.

czytaj: Pozostali Laureaci 40. Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

KONIEC

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń 40. PPA był spektakl Koniec, reż. Wojciecha Kościelniaka. Cytując twórców: koniec może okazać się przesileniem, początkiem nowej drogi. Także w kontekście jubileuszu PPA. Przy tej nadziei chciejmy pozostać, odczytując znane piosenki jako nowe opowieści o nas samych – o ludziach.

„Koniec” reż. Wojciech Kościelniak. Gala zamykająca 40.PPA. Fot. Tomasz Walków

 

 

 

 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ.
Jesteś z Krakowa? Sprawdź, co słychać na F7 Kraków.
Bądź na bieżąco z rozrywką. Odwiedź City Rozrywka.
Interesują cię nowinki sportowe? Zajrzyj na F7 Sport.