Czytają więcej niż my. Zbiórka książek dla więźniów.

0
1275

Z badań opublikowanych w 2014 i 2015 roku wynika, że procentowo wśród osadzonych w polskich więzieniach jest więcej osób regularnie czytających książki niż wśród reszty Polaków. Ten pozytywny trend wspiera ogólnopolska zbiórka książek dla więźniów pt. „Książka za kraty”. Natomiast w Brazylii w zamian za czytanie książek więźniowie mogą liczyć na krótszą odsiadkę. Badania wykazały bowiem bardzo pozytywny wpływ literatury na empatię.

” Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom! Muzeum Współczesne Wrocław po raz szósty dołączyło do ogólnopolskiej akcji czytelniczej “Książka za kraty”. W tym roku zbieramy książki, gazety, czasopisma oraz audiobooki, płyty CD i DVD dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 na ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.” – czytamy na oficjalnej stronie Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, które już po raz szósty dołączyło do tej akcji.

Zbiórka niedługo dobiegnie końca. Na podarowanie osadzonym książek mamy czas do końca stycznia.

Ja co roku włączamy się w akcję Książka za kraty. Jeśli macie książki, którymi chcecie obdarować osadzonych z wrocławskiego Zakładu Karnego – skontaktujcie się z nami.

Publisert av Coffee House Wrocław Mandag 7. januar 2019

Miłośnicy literatury

W 2015 roku Katarzyna Lipińska opublikowała swoje badania na temat czytelnictwa wśród skazanych w pracy pod tytułem „Książki w Pudle – czytelnictwo w polskich zakładach karnych”. Wyniki okazały się zaskakujące. W przeprowadzonej ankiecie 62% osadzonych deklarowało lekturę przynajmniej raz w miesiącu. Tymczasem z badania przeprowadzonego rok wcześniej przez Bibliotekę Narodową wynikało, że prawie 6 na 10 Polaków przebywających na wolności nie przeczytało ani jednej książki w ciągu roku. Dysproporcja wydaje się być naprawdę duża, a pozytywny wpływ więzienia na czytelnictwo potwierdza także badanie Lipińskiej. Dwóch na trzech ankietowanych więźniów przyznało, że zaczęli dużo czytać dopiero po osadzeniu w zakładzie karnym.

Akcja ,, Książki za kraty" dalej trwa.Muzeum Współczesne Wrocław postanowiło się przyłączyć do tego wydarzenia. ;)…

Publisert av Komunikacja Medialna ASP Wrocław Søndag 27. november 2016

Książka, a odkupienie

Kilka lat temu w Brazylii zwrócono uwagę na relację pomiędzy poziomem wykształcenia, a prawdopodobieństwem, że człowiek trafi do więzienia. Według raportu Educação nas Prisões Brasileiras z 2006 roku 8% więźniów to analfabeci, a 70% nie ma podstawowego wykształcenia.

Właśnie z tego powodu powstała inicjatywa „Odkupienie przez naukę”. Dzięki niej w 2012 roku prezydent Dimę Rousseff zatwierdził zmiany w prawie karnym, w wyniku których więźniowie mogą brać udział w programie specjalnym programie edukacyjnym, który pozwala więźniom skracać swoją odsiadkę w zamian za czytanie książek. Muszą jednak udokumentować wiedzę zdobytą podczas lektury, pisząc referat na temat jej treści. Później pracę ocenia komisja, która w zamian może wnioskować o skrócenie odsiadki skazanego o 4 dni. Nie oznacza to jednak, że ktoś może zupełnie uniknąć kary. W ramach programu więźniowie otrzymują dwanaście książek rocznie, a żeby wziąć udział w akcji osadzony musi wykazać się dobrym sprawowaniem.

Zmiany w prawie wzbudziły wiele kontrowersji, ale przedstawiciele świata nauki popierali projekt: „Należy pamiętać, że te jednostki będą musiały na nowo zintegrować się ze społeczeństwem. Choć niektórzy się z tym nie zgadzają, jednym z zadań systemu penitencjarnego jest resocjalizacja. To jedna z zasad zawartych w kodeksie postępowania karnego. Nie chodzi jedynie o karanie, ale także o świadomość, że więźniowie wrócą na łono społeczeństwa” – mówił dla Observatório da Educação, profesor Elionaldo Fernandes Julião. Zjawisko pozytywnego wpływu literatury na resocjalizację ma też potwierdzenie w badaniach. Okazuje się, że osoby czytające książki mają lepiej rozwiniętą inteligencje emocjonalną, co oznacza, że lepiej wczuwają się w uczucia innych i lepiej radzą sobie w społeczeństwie.

http://www.sztuka-wnetrza.pl/1005/artykul/kraty-na-ksiazkiPółki bez półek. Jak się Wam podoba regał na książki…

Publisert av sztuka-wnetrza.pl Onsdag 23. mai 2012

 

W tym świetle zbiórka książek dla więźniów to inicjatywa pozytywna, jednak wciąż mocno zachowawcza. Dostarczenie książek do zakładu karnego nie gwarantuje, że więźniowie będą je czytać. Daje to jednak szansę tym, którzy chcą się rozwijać i edukować. Jeśli więc chcecie obdarować skazanych, swoje paczki możecie przynosić do kasy Muzeum Współczesnego we Wrocławiu lub Beautiful Tube na pierwszym piętrze schronu przy pl. Strzegomskim 2a w godzinach otwarcia muzeum (sprawdź godziny otwarcia).