Fit-Kids pierwsza siłownia dla dzieci!

0
1023
Hasło budzące poważną obawę, że w dzisiejszych czasach nawet od dzieci wymagać będziemy postawy “fit” w rozumieniu instagramowym. Nic bardziej mylnego!

Fit- Kids to inicjatywa, która promuje wśród najmłodszych przede wszystkim sprawność fizyczną i zdrowy, świadomy styl życia.

źródło: Fit-Kids

Według badań pracowników Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, blisko 60% młodzieży szkolnej wykazuje niską sprawność fizyczną (Zawadzka, Mazur, Oblacińska, 2015).

Porażająca jest skala niesprawności wśród dzieci i młodzieży. Przyczyn nie trzeba szukać daleko. Leżą bezpośrednio przed nami i rażą nasze oczy niebieskim światłem- tablety, telefony, komputery. Już dawno wyeliminowały z gry podwórka, boiska, piłki, trzepaki. Siedzący tryb życia przygarbił dzieci i przyprawił o skoliozy. Osobną kwestią jest to, że noworodki co raz częściej wykazują obniżone napięcie mięśniowe. W efekcie mierzymy się z zaawansowanymi wadami postawy oraz skrzywieniami kręgosłupa upośledzającymi nie tylko naszą aktywność fizyczną, ale i codzienne funkcjonowanie.

Nie wszystko stracone. Inicjatywy takie, jak Fit-Kids, znajdują rozwiązania nawet na tego typu problemy.

“Skoro tak starannie wypracowaliśmy sobie nieprawidłową sylwetkę, równie starannie powinniśmy pracować nad jej korekcją” – mówi Kacper Nowicki (trener personalny wyspecjalizowany w kształtowaniu siły i sprawności dzieci, pomysłodawca i założyciel Fit-Kids). Razem z Magdaleną Wojtków (zajmującą się biomechaniką kręgosłupa) opracowali program aktywnego rozwoju dziecka, który w sposób bezpieczny i kontrolowany wzmacnia aparat ruchowy, jednocześnie przeciwdziałając kształtowaniu się wad postawy.

Zapytani o to, skąd pomysł na siłownię dla dzieci, odpowiadają:

„Nasza siłownia powstała ze względu na bardzo duży problem, jakim jest stale powiększająca się liczba dzieci z nadwagą lub otyłością. To nagminne zjawisko, dotyka już co 4 dziecko! Z czego wynika? Z braku, bądź z ograniczonej aktywności ruchowej, jaką mają dzieci w dzisiejszych czasach. Ponadto mierzymy się z brakiem podstawowej wiedzy związanej ze zdrowym odżywianiem u dzieci.”

Właśnie takim problemom wychodzi naprzeciw Centrum Aktywnego Dziecka Fit-Kids.

„Obecnie pomagamy nie tylko dzieciom otyłym, ale także mającym problemy np. z prawidłowym ukształtowaniem kręgosłupa. Wspieramy młodych sportowców oraz rozwijamy zdolności motoryczne już od najmłodszych lat.”

źródło: Fit-Kids

Fit-Kids to jednak coś więcej niż dawne podwórko i pole do gry w berka

„Fit-Kids to z pewnością nie jest plac zabaw, ani najczęściej nudne, przymusowe zajęcia szkolne. Tutaj przedstawiamy aktywność fizyczną jako ciekawą, przyjemną i pełną radości część naszego życia. Oczywiście aktywność fizyczna jest u nas na pierwszym miejscu, więc dzieci wychodzą od nas zmęczone, jednak sposób w jaki prowadzone są zajęcia gwarantuje ich uśmiech nawet podczas najbardziej wymagających treningów. Zarażamy aktywnością fizyczną poprzez dobrą zabawę, przeciwstawiając się coraz częściej obserwowanej pasywnej rozrywce czyli spędzaniu czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Zapewniamy dzieciom holistyczny rozwój, nad którym czuwa wykwalifikowana kadra trenerów personalnych, fizjoterapeutów, biomechaników i dietetyków.”

źródło: Fit-Kids

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a niewykluczone że jedna z nielicznych w Europie. Kacper i Magda, jako pomysłodawcy i założyciele Fit-Kids realizują to wyzwanie z niezmierzoną ilością motywacji i zapału.

„Jest to proces trudny i wymagający a przede wszystkim długotrwały. Uświadamiamy nie tylko dzieci, ale przede wszystkim rodziców, jak ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie w rozwoju ich pociech. Mimo wszystkich trudów i problemów wynikających z bycia prekursorem, wiatr w żagle dają nam nasi zadowoleni klienci. Każda pozytywna opinia daje nam dodatkową energię i wiarę w słuszność tego co robimy.”

Do kogo kierują swoją ofertę?

„Wspieramy rozwój dzieci już od wieku prenatalnego (2/3 trymestr ciąży) prowadząc zajęcia dla przyszłych mam. W tym okresie aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana i ma ogromny wpływ na rozwój cech psychospołecznych dziecka.
Kolejnym etapem jest wsparcie już narodzonych dzieci aż do ich wieku młodzieńczego, czyli do około 16-17 roku życia, uwzględniając zapotrzebowanie psychomotoryczne w poszczególnych okresach krytycznych (największej wrażliwości). Wszystkie oferowane przez nas zajęcia są dostosowane do rozwoju ontogenetycznego dzieci. W Fit-Kids znajdziecie szeroką ofertę zajęć sportowych, które prowadzone są zgodnie z autorskimi programami treningowymi. Jest w czym wybierać, począwszy od zajęć dla najmłodszych Motoryka smyka czy Bajkowa Joga, przez zajęcia ogólnorozwojowe Sprawny jak lampart czy Animal Flow. Szczególnym powodzeniem cieszą się zajęcia nastawione na walkę z nadwagą „Tracę na wadze” oraz treningi personalne dla dzieci, z których korzystają szczególnie młodzi sportowcy: koszykarze, tenisiści oraz piłkarze.

Działalność Magda i Kacper podsumowują tak:

„Dajemy dzieciom radość, budujemy pewność siebie. Jednym zdaniem, kształtujemy ich dorosłe życie, w którym są kreatywni i samodzielni. Umieją podejmować trudne decyzje, mają rozwiniętą samokontrolę oraz większą umiejętność działania w sytuacjach stresowych. Wiedzą na co ich stać i umieją podejmować wyzwania nie rezygnując z nich przy pierwszym niepowodzeniu.”

 

Bibliografia:

Zawadzka, D., Mazur, J., & Oblacińska, A. (2015). Samoocena sprawności fizycznej i witalności a aktywność fizyczna młodzieży szkolnej. Problemy Higieny i Epidemiologii96(1), 149-156.