Gdzie uwolnić książkę we Wrocławiu?

0
2314

Po mieście rozsiane są metalowe skrzynki wypełnione książkami. Można się na nie natknąć w parkach, na dworcach, w galeriach handlowych czy na rynku. Najczęściej przechodzimy obok nich bez echa, pozostawiamy książki w zamknięciu. Tymczasem można w bardzo prosty sposób uwolnić je z metalowych objęć.

Wszystkie skrzynki z książkami, na jakie można się natknąć we Wrocławiu, należą do inicjatywy bookcrossingu. To ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa. Można ją porównać do rozległej biblioteki, która aktywnie działa na całym świecie. Dzięki miłośnikom literatury, którzy zaangażowali się w ruch bookcrosingu, uwolniono już ponad 12 226 380 mln książek.

Jak to działa? Jeśli chcemy uwolnić egzemplarz, jaki posiadamy, wystarczy uzupełnić informacje o książce na stronie www.bookcrossing.pl. Wówczas nasza książka otrzyma unikatowy numer, dzięki któremu będziemy mogli obserwować jej podróż – być może już po kilku miesiącach po uwolnieniu trafi do innego województwa, miasta czy nawet znajdzie się poza granicami kraju. Numer naklejamy na książkę, a ją pozostawiamy w jednej ze skrzynek. Każda książka, która zostanie wprowadzona do systemu, posiada swój obecny status – można sprawdzić, kto ją aktualnie posiada, kiedy została wprowadzona w obieg i przez kogo.

fot: źródło

Natomiast jeśli zainteresuje nas jakaś pozycja z bookcrossingowej skrzynki, wystarczy po nią sięgnąć, przeczytać, a następnie ponownie pozostawić w jakimkolwiek z wyznaczonych miejsc. Wypożyczanie książek jest całkowicie darmowe – tak samo jak w stacjonarnych, miejskich bibliotekach.

Portal umożliwia również wnioskowanie o zakładanie skrzynek-półek. Jeśli w naszej okolicy brak bookcrosingowej wypożyczalni, możemy postarać się o jej założenie. Oprócz tego istnieje możliwość wyszukania interesującej nas pozycji.

Miłośnicy literatury bardzo często kompulsywnie kupują kolejne pozycje, aż zaczyna brakować im miejsca na półkach. Bookcrossing umożliwia owocne pozbycie się przeczytanych egzemplarzy i udostępnienie ich innym. Dzięki temu żadna z książek nie pozostanie zapomniana na zakurzonej półce – będzie czekała na nowego właściciele, na kolejne przeczytanie.

Wrocław również bierze udział w akcji. W mieście można znaleźć kilkanaście różnych punktów, gdzie możemy znaleźć lub uwolnić książkę.

fot: źródło

Adresy książkowych skrzynek:

 • Podróż dookoła świata, Rynek
 • Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, Stanisława Worcella 25/27
 • Skrzyneczka Wrocław Dworzec Główny PKP, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 105
 • Hostel Silesius, Wincentego Stysia 16a
 • Książka na wynos,  Hutnicza 45
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 28, Grecka 59
 • Café Pestka, świętego Wincentego 45
 • Bajeczna ławeczka przy Pergoli, Hala Stulecia
 • Szkoła Podstawowa nr 23, Przystankowa 32
 • Appetit Bistro i Cukiernia, Skarbowców 64/1a
 • ,,Bajkowa Biblioteczka, Dyrekcyjna 15
 • „Między Sofami”, ul. Strzegomska 55

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj!

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Przeczytaj również: Problemy współczesnego świata na wstrząsających fotografiach