Dziś odbędzie się premiera spektaklu GROTOWSKI NON-FICTION (reż. Katarzyna Kalwat) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, na wyremontowanej Scenie Na Strychu Projekt jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu . GROTOWSKI NON-FICTION to studium życia i twórczości wybitnej postaci polskiego i światowego teatru XX w.

Jerzy Grotowski (1933-1999); reżyser, teoretyk, pedagog, twórca metody aktorskiej, jeden z największych reformatorów teatru ówcześnie. Założyciel Teatru 13 Rzędów w Opolu oraz Teatru Laboratorium we Wrocławiu.
Odrodzenie Teatru Polskiego we Wrocławiu? Czytaj.
Grotowski jest dla mnie punktem wyjścia do badania mojego osobistego uwikłania w teatr jako fantazmatyczny obszar wspólnoty, w którym – jak w soczewce – ogniskują się wszystkie pragnienia, uwikłania i lęki.
~ Katarzyna Kalwat (konferencja prasowa, Opole 2018)
GROTOWSKI NON-FICTION jest projektem zainspirowanym życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.
Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego.
GROTOWSKI NON-FICTION to projekt o stwarzaniu pamięci. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne.
W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.
Sztuka (nie)sztampowa. Czytaj.

reżyseria: Katarzyna Kalwat
koncepcja spektaklu: Katarzyna Kalwat, Zbigniew Libera
tekst: Krzysztof Szekalski na podstawie improwizacji aktorów
przestrzeń wizualna, fotografie: Zbigniew Libera
kuratorka projektu: Joanna Zielińska
muzyka: Hanna Klepacka
wideo: Tomasz Tyndyk
obsada:
Wrocławski Teatr Współczesny:
Mariusz Bąkowski
Ewelina Paszke-Lowitzsch
Jerzy Senator
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Andrzej Jakubczyk
Rafał Kronenberger
Magda Maścianica
Monika Stanek
oraz gościnie:
Krystyna Duniec / Roman Pawłowski
PREMIERA: 4. 01. 2019 – Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj.
Bądź na bieżąco z rozrywką. Śledź, co jest grane na City Rozrywka.
Jesteś z Krakowa? Dowiedz się, co słychać na F7 Kraków.