Hydropolis – kropla informacji o muzeum wody

0
1372
fot: źródło

Hydropolis jest jedynym tego typu miejscem w Polsce i jednym z niewielu na świecie, a znajduje się właśnie we Wrocławiu. Muzeum wykorzystuje najnowsze technologie, wchodzi w interakcje ze zwiedzającymi, rozbudza ciekawość. Dzięki Hydropolis utwierdzam się w przekonaniu, że edukacja powinna wykorzystywać nowinki technologiczne.

Wystawa znajduje się w XIX-wiecznym, podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni. Po wyłączeniu zbiornika z użytku udało się przekształcić go w Centrum Edukacji Ekologicznej. Hydropolis funkcjonuje już od 2015 roku, a do tej pory odwiedziło je 720000 osób.

Wystawa składa się z 9 różnych stref. W odróżnieniu od wielu muzeum, Hydropolis udostępnia w pełni swoją wystawę na stronie internetowej – możliwe jest odbycie wirtualnego spaceru po całości budynku. Z pewnością nie dostarczy to jednak takich wrażeń, jak realna wizyta. Wirtualny spacer uniemożliwia interakcję, która jest jednym z głównym założeń muzeum.

fot: źródło
fot: źródło

W jaki sposób powstała woda? Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć w Strefie Planety Wody. Uwagę przyciąga trójwymiarowy obraz kuli ziemskiej, na której poprzez animacje ukazano napływy wodne. W tej strefie ważny jest również film o kosmosie, wyświetlany na ekranach, otaczających całą salę.

Transparentna, wodna kopia rzeźby Michała Anioła znajduje się w sali Człowiek i Woda. Hydropolis nie tylko dotyka przyrodniczych zagadnień i wskazuje na biologiczne znaczenie wody dla ludzkiego organizmu – równie ważna jest kulturowa rola wody.

fot: źródło
fot: źródło

W strefie Głębin zwiedzający mogą poznać stworzenia zamieszkujące najgłębsze miejsca na Ziemii. Zetknięcie z zatopionymi wrakami okrętów również może dostarczyć wielu wrażeń. Podobnie jak scena polowania żarłacza tygrysiego na ławicę tuńczyków, która jest jednym z głównych punktów kolejnej strefy. Ocean Życia ukazuje ewolucje wodnych stworzeń i ich charakterystykę. W tej strefie, tak jak i większości innych, znajduje się sala kinowa. Jeśli jednak film nie dostarczy wszelkich informacji, zwiedzający mogą skorzystać z dotykowych ekranów i znaleźć interesujący ich artykuł popularnonaukowy – w ten sposób dodatkowo poszerzą swoją wiedzę.

fot: źródło

Ile wody zużywa Wrocław? Tę kwestię również porusza Hydropolis i porównuje zużycie wody Wrocławia z takimi miastami jak Londyn czy Dubaj. W innej ze stref można przyjrzeć się wodzie w różnych skupieniach czy poznać rodzaje chmur. Dostępne są także interaktywne gry edukacyjne. Odpocząć można w Strefie Relaksu – rośnie tam ściana mchu, która przypomina las deszczowy z lotu ptaka.

Woda nie opuści Cię nawet po wyjściu z budynku. Przed Hydropolis znajduje się drukarka wodna, na której ukazywane są napisy czy obrazy. Kurtyna wodna rozsuwa się, gdy zwiedzający się do niej zbliżają.

Pozwól jej się rozsunąć na Twoje powitanie.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! 

Przeczytaj także: Po-dzielnia – miejsce, w którym wszystko jest darmowe…

Sprawdź: cityrozrywka