W grudniu zeszłego roku Mickiewicz obchodziłby swoje 220. urodziny. Z tej okazji 11 stycznia o godz. 17.30 w Galerii pod Plafonem odbędzie się wernisaż pod tytułem „Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Adam Mickiewicz”. Podczas wystawy zostaną pokazane wszystkie (w tym te mało znane) fotograficzne wizerunki wieszcza i jego potomków. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zdjęciom i portretom towarzyszyć będą fragmenty wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Jak zapewniają organizatorzy, znaleźć w nich można będzie wiele zaskakujących i intrygujących detali.
Oprócz fotografii Mickiewicza będzie można obejrzeć zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków Marii Goreckiej (najstarszej córki) – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki poety. Wśród nich jest kilka znaczących postaci, takich jak syn Władysław (mimo wielkich zasług dla polskiej kultury, jego działalność budzi kontrowersje), prawnuk Georges Gorecki-Avronsart, znany dziennikarz francuski, któremu peerelowska Służba Bezpieczeństwa założyła teczkę, zarzucając prowadzenie działalności wywiadowczej, czy wreszcie Louis-Charles Royer, prawnuk o zdolnościach literackich, ale spełniający się w szczególnej (raczej podrzędnej) dziedzinie piśmiennictwa, był bowiem autorem kilkudziesięciu powieści o tematyce erotycznej.
Fot. Sławomir Budrewicz23.03.2018 WERNISAŻ "OGRODY ROZKOSZY ZIEMSKICH – NOTATNIK". Galeria "Pod Plafonem".
Publisert av Jacek Lalak Artysta Lørdag 24. mars 2018
Na wystawie znajdą się też fotografie Zygmunta Krasińskiego oraz portrety Cypriana Kamila Norwida, który tłumaczy pięknym wierszem, dlaczego sfotografował się w konfederatce. Osobne miejsce na wystawie zajmie postać Michała Szweycera, towiańczyka, który był autorem prawie wszystkich dagerotypów i fotografii Mickiewicza. Ciekawe, że chociaż jedyne zdjęcie przedstawiające popiersie Szweycera zostało potomnym tylko na niewielkiej reprodukcji w „Tygodniku Illustrowanym”, to jego oblicze i tak jest znane, choć większość ludzi oglądających słynny obraz „Kazanie Skargi”, nie wie, że to właśnie on pozował Janowi Matejce do postaci narodowego kaznodziei.
Wystawa będzie czynna do 9 marca 2019 r.