Już niedługo w pobliżu placu Grunwaldzkiego będzie można usłyszeć klasyczne dzieła literackie czytane przez znane osoby. Europejska Noc Literatury odbędzie się po raz 8. Tym razem rozpocznie się 25 maja.
Czytanie zaplanowano na okolice Placu Grunwaldzkiego. Po raz kolejny zdecydowano o wyjściu z centrum, opuszczeniu dobrze znanego Rynku i skupieniu się w mniej popularnych miejscach. Co więcej, Grunwald świetnie wpisuje się w tematykę tegorocznej Nocy Literatury – przestrzeń po II wojnie światowej wymagała odbudowy i zdefiniowania, ukształtowania na nowo. Dlatego też to właśnie tutaj wybrzmią ikoniczne utwory europejskich twórców w nowych odsłonach. Na czym polega ich nowość?
Czytane książki, chociaż napisane nawet kilkaset lat temu, doczekały się nowych wydań, nowych – lepszych – tłumaczeń.
– Dawno nie było wśród nowości tylu wznowień klasyki. Dlatego chcielibyśmy, aby publiczność posłuchała fragmentów znanych, najważniejszych dzieł literackich w nowych przekładach – wyjaśnia Justyna Sobolewska.
– Chcemy także zwrócić uwagę i podkreślić rolę tłumaczy, którzy ostatnimi czasy przestają być „niewidzialni” i nareszcie pisze się o nich jako o pisarzach i autorach przekładu – dodaje kuratorka.
Publisert av Europejska Noc Literatury Onsdag 17. april 2019
Akcja rozpocznie się o 18:00 i potrwa do 22:30. Wszystkie fragmenty, we wszystkich miejscach będą czytane w tym samym czasie, ale powtarzane co 30 minut – to umożliwi spacer po Grunwaldzie i wysłuchanie każdego fragmentu po kolei. Gdzie będzie można spotkać znane osobistości, czytające na głos kanoniczne teksty? Czytanie obędzie się w audytorium Wydziału Chemii UWR przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 14, audytorium Instytutu Matematycznego UWr (pl. Grunwaldzki 2/4), gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. C.K. Norwida 25), Fandomie (plac Grunwaldzki 6), Fabryce Sensu (ul. Benedykta Polaka 21), Zborze Kościoła Zielonoświątkowego (ul. Miła 7/9).
Do tej pory organizatorzy zdradzili zaledwie kilka nazwisk lektorów. Są to Ewa Kasprzyk, Roma Gąsiorowska, Jacek Braciaka i Piotr Głowacki. Wybranych książek jest 10, więc możemy się spodziewać, że skład czytających poszerzy się o jeszcze kilka znanych nazwisk.
W Europejskiej Nocy Literatury wziąć udział może każdy. Również osoby niepełnosprawne, z dysfunkcjami słuchu czy wzroku. Z organizatorami akcji współpracuje Fundacja na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, która odpowiada za przygotowanie specjalnego programu.
ENL nie skończy się na wspólnym czytaniu. Odbędzie się również spotkanie plenerowe przed Impartem, podczas którego będzie można porozmawiać o literaturze oraz zakupić książki w okazyjnych cenach.
Wybrana literatura:
- „Pani Bovary” Gustave’a Flauberta (przeł. Ryszard Engelking, wyd. Sic)
- „Proces” Franza Kafki (przeł. Jakub Ekier, wyd. Ossolineum)
- „Jądro ciemności” Josepha Conrada (przeł. Magda Heydel, wyd. Znak)
- „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta (przeł. Krystyna Rodowska, wyd. Officyna)
- „Ulisses” Jamesa Joyce’a (przeł. Maciej Świerkocki, wyd. Officyna)
- „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (przeł. Cezary Wodziński, wyd. Centrum Kultury w Lublinie)
- „Obcy” Alberta Camusa (przeł. Marek Bieńczyk, „Literatura na Świecie”)
- „Dół” Andrieja Płatonowa (przeł. Adam Pomorski, wyd. Czarne)
- „Baśnie” H. C. Andersena (przeł. Bogumiła Sochańska, wyd. Media Rodzina)
- „Zgroza w Dunwich” H.P. Lovecrafta (przeł. Maciej Płaza, wyd. Versper).
Zapraszamy na Europejską Noc Literatury!
⁉ "Kim jest współczesny obcy? To ktoś, kogo się boimy, z kim nie potrafimy znaleźć porozumienia, ktoś zupełnie inny, nawet jeśli taki sam." – Nogaś na stronie? Podczas Europejska Noc Literatury: Obcy usłyszymy prozę 10 autorów, którzy swoimi tekstami opowiadają o wyobcowaniu, samotności, odrębności. Wśród czytających są m.in. Magdalena Kumorek, Michał Żurawski, Dawid Ogrodnik, Tomasz Knapik, Grażyna Wolszczak. ? PROGRAM: https://strefakultury.pl/news/noc-z-najlepsza-literatura-juz-9-czerwca-we-wroclawiu/
Publisert av Europejska Noc Literatury Tirsdag 29. mai 2018
Artykuł: źródło
Przeczytaj również:
Mieszkańcy Tarnogaju sami stworzyli bibliotekę
Pierwszy butelkomat w Polsce stanął w Krakowie
Robot dostarczy twoją paczkę. Pierwsze Amazon Scout już na ulicach.