Kobiety na mury – Wanda Rutkiewicz

0
1421

W ramach obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce w największych miastach pojawiają się murale, ukazujące wybitne kobiety. Wrocław może poszczycić się podobizną Wandy Rutkiewicz.

Mural został zaprojektowany przez Martę Frej, a namalowały go artystki z firmy Red Sheels. Jego wykonanie powierzono kobietom, zaś efekt nie pozostawia sobie równych. Rysunek Marty Frej wiernie odwzorowuje dokumentalne zdjęcie himalaistki, jednocześnie oddając estetykę ilustratorki.

– Wiele Polek dokonało rzeczy nieprzeciętnych, a w książkach do historii, z  których uczą się nasze dzieci, nie ma ich wcale – mówi Frej. – Wymazywanie kobiet z pamięci narodowej jest złe i niebezpieczne. Dlatego to takie ważne, by te kobiety pojawiły się w przestrzeni publicznej, zarówno w nazwach ulic, placów, na muralach, banknotach. Musimy o nich przypominać. To jest konieczność dziejowa, sprawiedliwość, to budowanie świadomości młodych ludzi. Ale też inspirowanie dziewczynek, dziewczyn i kobiet: mając takie wzory, mogą odważniej korzystać ze swoich sił.

Wanda Rutkiewicz była pierwszym polskim himalaistą, jaki stanął na Mount Evereście i K2. Ośmiotysięcznik K2 zdobyła jako pierwsza kobieta na świecie, natomiast na najwyższym szczycie Ziemi pojawiła się jako trzecia kobieta w historii. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, co stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych wspinaczy. Niektóre ze szczytów zdobywała samotnie, podczas kilku wejść towarzyszyły jej  w pełni kobiece zespoły. Powtarzała siostrze: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”. Celem jej ostatniej wyprawy była Kanczendzonga. Nie udało jej się zdobyć szczytu, zmarła 13 maja 1992 pośród himalajskich stoków.

 

fot: źródło

Oprócz zdobywaniu kolejnych wierzchołków, pobijania kolejnych rekordów zajmowała się pisaniem, tworzeniem, publikacjami. Była autorką, współautorką filmów i książek alpinistycznych.

Odrodzenie Teatru Polskiego we Wrocławiu?

Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych osób polskiego himalaizmu. Przetarła szlaki dla kobiet na całym świecie, udowodniła swoim życiem, że – jak głosi hasło akcji – „kobiety wiedzą, co robią”.

Kobiety na mury zostało zainicjowane przez Wysokie Obcasy. – Zależy nam, by przypominać historie niezwykłych kobiet i oddać im hołd, ale przede wszystkim pragniemy inspirować kobiety, by odważyły się zmieniać swoją rzeczywistość i by nie traktowały płci jako ograniczenie tylko atut – mówi Monika Summer-Brason, dyrektor marketingu magazynów Gazety Wyborczej.

Pochodząca z Wrocławia Wanda Rutkiewicz inspiruje z placu Legionów. Podobizna Kory przypomina o sile kobiet w Warszawie, zaś Katowice mogą poszczycić się wizerunkiem Jolanty Wadowskiej-Król, wybitnej lekarki.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! 

Przeczytaj także: 50 najpiękniejszych murali na świecie.

Artykuł: źródła 1 2 3

Zdjęcie główne: źródło