W ramach obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce w największych miastach pojawiają się murale, ukazujące wybitne kobiety. Wrocław może poszczycić się podobizną Wandy Rutkiewicz.
Mural został zaprojektowany przez Martę Frej, a namalowały go artystki z firmy Red Sheels. Jego wykonanie powierzono kobietom, zaś efekt nie pozostawia sobie równych. Rysunek Marty Frej wiernie odwzorowuje dokumentalne zdjęcie himalaistki, jednocześnie oddając estetykę ilustratorki.
– Wiele Polek dokonało rzeczy nieprzeciętnych, a w książkach do historii, z których uczą się nasze dzieci, nie ma ich wcale – mówi Frej. – Wymazywanie kobiet z pamięci narodowej jest złe i niebezpieczne. Dlatego to takie ważne, by te kobiety pojawiły się w przestrzeni publicznej, zarówno w nazwach ulic, placów, na muralach, banknotach. Musimy o nich przypominać. To jest konieczność dziejowa, sprawiedliwość, to budowanie świadomości młodych ludzi. Ale też inspirowanie dziewczynek, dziewczyn i kobiet: mając takie wzory, mogą odważniej korzystać ze swoich sił.
Wanda Rutkiewicz była pierwszym polskim himalaistą, jaki stanął na Mount Evereście i K2. Ośmiotysięcznik K2 zdobyła jako pierwsza kobieta na świecie, natomiast na najwyższym szczycie Ziemi pojawiła się jako trzecia kobieta w historii. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, co stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych wspinaczy. Niektóre ze szczytów zdobywała samotnie, podczas kilku wejść towarzyszyły jej w pełni kobiece zespoły. Powtarzała siostrze: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”. Celem jej ostatniej wyprawy była Kanczendzonga. Nie udało jej się zdobyć szczytu, zmarła 13 maja 1992 pośród himalajskich stoków.

Oprócz zdobywaniu kolejnych wierzchołków, pobijania kolejnych rekordów zajmowała się pisaniem, tworzeniem, publikacjami. Była autorką, współautorką filmów i książek alpinistycznych.
Odrodzenie Teatru Polskiego we Wrocławiu?
Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych osób polskiego himalaizmu. Przetarła szlaki dla kobiet na całym świecie, udowodniła swoim życiem, że – jak głosi hasło akcji – „kobiety wiedzą, co robią”.
Kobiety na mury zostało zainicjowane przez Wysokie Obcasy. – Zależy nam, by przypominać historie niezwykłych kobiet i oddać im hołd, ale przede wszystkim pragniemy inspirować kobiety, by odważyły się zmieniać swoją rzeczywistość i by nie traktowały płci jako ograniczenie tylko atut – mówi Monika Summer-Brason, dyrektor marketingu magazynów Gazety Wyborczej.
Pochodząca z Wrocławia Wanda Rutkiewicz inspiruje z placu Legionów. Podobizna Kory przypomina o sile kobiet w Warszawie, zaś Katowice mogą poszczycić się wizerunkiem Jolanty Wadowskiej-Król, wybitnej lekarki.
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!
Przeczytaj także: 50 najpiękniejszych murali na świecie.
Mural Kory przy ul. Nowy Świat w #Warszawa. Coś pięknego.
Projekt: Bruno Althamer
Foto: "Betty"#murals #Kora pic.twitter.com/W1u5ouif7U— Szymon Komorowski (@szykom89) December 29, 2018
Zdjęcie główne: źródło