Most Pilchowicki w końcu został wpisany do rejestru zabytków

0
650
Wikimedia Commons, Fot: Paweł Kuźniar

Od wielu miesięcy ważyły się losy Mostu w Pilchowicach. Początkowo obiekt miał być wysadzony przez amerykańskich filmowców na potrzeby filmu „Mission: Impossible”. To już nieaktualny plan. Most został wpisany do rejestru zabytków.

Most w Pilchowicach znało niewiele osób, dziś jest główną atrakcję regionu. Afera z wysadzeniem wyszła mu na dobre. Most odwiedzało bardzo niewiele osób, głównie przy okazji podziwiania zapory wodnej, która jest w pobliżu.

Po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że amerykańska ekipa filmowców chce wysadzić obiekt na potrzeby filmu z Tomem Cruisem w roli głównej, całe zamieszanie przysporzyło mu sporo fanów. Miejsce zaczęło być masowo odwiedzane przez turystów, którzy docenili walory obiektu.

Walka o most trwała kilka miesięcy. Zdania na temat mostu były mocno podzielone. Jedni nie widzieli problemu w wysadzeniu mostu, biorąc pod uwagę fakt, że obiekt i tak trzeba będzie odbudować, ponieważ jego aktualny stan jest fatalny. Inni uważali ten pomysł za skandaliczny.

Czytaj: Chleb do drzwi – zamów pieczywo i słodkości we Wrocławiu z dowozem pod drzwi

Most Pilchowicki został wpisany do rejestru zabytków. 

Decyzja konserwatora zabytków skończy wielomiesięczną dyskusję na temat tego, co będzie z mostem. Obiekt zostanie uratowany.

„Za wsparcie dziękuję Pani dr hab. prof. Magdalenie Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, oraz Pani dr hab. Katarzynie Zalasińskiej, Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak też mieszkańcom Dolnego Ślaska oraz wszystkim, którzy stanęli w obronie zabytku i wykazali się tym samym ogromną, bezprecedensową świadomością wartości dziedzictwa narodowego” – napisał w mediach społecznościowych Daniel Gibski, zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Most jest aktualnie w złym stanie technicznym. Aby mógł obsługiwać połączenia krajowe, konieczny jest gruntowny remont. Dlatego pojawił się pomysł na wysadzenie obiektu i odbudowanie go od podstaw. Amerykańscy filmowcy chcieli wykorzystać most do swojej produkcji. Nie zgodzili się na to lokalni ludzie.

Sprzeciw była m.in. władza województwa dolnośląskiego. Marszałek Cezary Przybylski planuje w niedalekiej przyszłości wznowienie połączeń w tym rejonie, przez co Most Pilchowicki stanie się ważną przeprawą. Wcześniej musi jednak przejść gruntowny remont.

Czytaj: Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu