Most Tumski remontowany – zabierz swoją kłódkę!

0
998

Zakochani grawerują swoje imiona na kłódkach, przyczepiają je do Mostu Tumskiego, a kluczyki wrzucają do Odry na znak wiecznej miłości. Ten zwyczaj wśród par trwa od kilku lat. Obecnie kłódki zawieszone na moście mogą ważyć nawet 4 tony.

Ze względu na nadchodzący remont mostu Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta apeluje o zabieranie swoich kłódek. Podczas planowanych prac wszystkie kłódki zostaną zdeponowane i będzie można je odebrać w siedzibie ZDiUM, jednak ich odbiór nie należy do zadań łatwych. Zakochani będą musieli odnaleźć swoja kłódkę wśród 4 ton innych, także tych bardzo zardzewiałych, niekompletnych czy brudnych. Pracownicy Zarządu zastrzegają, że wyszukiwanie kłódek nie należy do ich obowiązków. Co więcej, zainteresowani odbiorem kłódek muszą zabrać ze sobą piłkę do metalu lub inne narzędzie, które umożliwi im rozdzielenie kłódki spośród wszystkich innych. Konieczne jest własnoręczne odpiłowanie konkretnej kłódki.

O wiele prostszą opcją jest odcięcie kłódki z Mostu Tumskiego już teraz, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Zachęca do tego ZDiUM – zakochane pary będą mogły zachować kłódkę na pamiątkę, a jej odnalezienie na moście będzie znacznie łatwiejsze niż pośród skupiska 4 ton kłódek.

O remoncie Mostu Tumskiego mówi się już od kilku lat, gdyż zabytkowy obiekt nie był rewitalizowany od wojny. Jeszcze w tym kwartale zostanie ogłoszony przetarg, prace rozpoczną się z początkiem kwietnia, natomiast do końca listopada remont powinien się zakończyć. Podczas prac remontowych Most Tumski zostanie wyłączy z ruchu.

Jakie prace są planowane? Rzecznik prasowa ZDiUM zapowiada czyszczenie i naprawdę podpór kamiennych, naprawę jezdni, oczyszczenie metodą piaskową, wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu, wymianę skorodowanych oraz uzupełnienie brakujących elementów. Zostaną również odtworzone historyczne latarnie przy wejściu na most. Prace mają nie tylko pomóc w odzyskaniu dawnej świętości przez Most Zakochanych, ale także zapobiegną powstawaniu korozji, na którą jest narażony most ze względu na dużą wilgotność. Oprócz naprawy mostu zostanie również zmieniona nawierzchnia chodników – imitacja granitu zastąpi asfalt. Dzięki temu chodniki będą lepiej pasowały do zabytkowego otoczenia i uzupełniały klimat Ostrowa Tumskiego, do którego prowadzi most. Zwieńczeniem remontu będzie wymiana iluminacji świątecznej na nową.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Przeczytaj: Street Artowy artysta zrobił całą wystawę w jeden dzień!

Artykuł: źródło