Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano konkurs na projekt pomnika Niepodległości. Wyniki ogłoszono już w listopadzie – zwycięzcami zostali Mariusz Kosiba, Jarosław Smolak i Agnieszka Wolska. W ostatnich dniach padła ostateczna decyzja, dotycząca realizacji projektu.
Zgodnie z postanowieniem prezydenta, jeszcze w tym miesiącu miejscy radni mają zaakceptować plan budowy pomnika Niepodległości. Nie ma wątpliwości – na placu Legionów powstanie monumentalny pomnik, czczący odzyskanie wolności przez Polaków. Zostanie wzniesiony najpóźniej do 11 listopada 2020 roku.
Wybór projektu spotkał się ze sporymi kontrowersjami. Spośród licznych prac, nawiązujących do barw narodowych, godła, herbów i polskiej historii, wybrano dwudziestodwumetrową stalową bryłę. Lustrzany obiekt jest oryginalną i niecodzienną konstrukcją – jaki ma związek z niepodległością?
– Zagięcia i nierówna powierzchnia u podstawy rzeźby stanowią alegorię trudnego okresu walk o wolną i niepodległą Polskę. Deformacja tej części zwraca uwagę na deformację tożsamości pod zaborami oraz trud pozostania Polakiem. Wyżej odnajdujemy przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły – gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczpospolitej. – wyjaśniają twórcy projektu.
Zwycięski projekt w metaforyczny sposób odzwierciedla drogę Polski ku niepodległości, dzięki czemu wyróżnia się na tle dosłownych, przeciętnych konceptów. Polerowana stal, z której zostanie wykonana bryła, pełni funkcję lustra. Twarze przechodzących obok wrocławian odbiją się w rzeźbie, dzięki czemu odbiorcy mogą połączyć się z historią, stać się częścią metaforycznej niepodległości. Wypukłości i zniekształcenia mają symbolizować trudy w zdobywaniu wolności.
Przeczytaj: TEATR POLSKI: Piotr Rudzki przywrócony do pracy.
– Niepodległość jest uniwersalną wartością. Szukaliśmy więc wizji, która nie będzie mówiła jedynie o historii i martyrologii, ale będzie czerpała inspirację w uniwersalnych symbolach – komentuje wybór Piotr Fokczyński, architekt miasta oraz członek komisji konkursowej. Inny z jurorów przekazuje, że wyborze kierował się minimalizmem i prostotą projektu. Stawia lustrzana bryłę ponad „przegadanymi”, zbyt pompatycznymi formami.
Co ciekawe, przewodniczącym komisji, która odpowiadała za wskazanie laureatów, był Jacek Sutryk – obecny prezydent miasta. Nie ma wątpliwość, że prezydent zadba o jak najszybszą realizację wybranego przez siebie i resztę jurorów projektu. Pomnik zostanie wzniesiony pomiędzy ulicą Sądową a Kościuszki, przy placu Legionów.



Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Zobacz też: Budynki, które walczą ze smogiem.