„Nie możemy dłużej udawać, że problem nie istnieje” – protest na Oławskiej

0
921
Extinction Rebellion Wrocław

Extinction Rebellion Wrocław zorganizowało leżący protest. W piątek 7 czerwca ponad setka wrocławian położyła się na ulicy Oławskiej, aby zwrócić uwagę rządzących na zmiany klimatyczne.

Dlaczego wybrano taką formę protestu? Położenie się na ziemi nie jest przypadkowe. Symbolizuje czasy, które nadejdą, jeśli ludzkość nie będzie reagować na zachodzące zmiany klimatyczne. Extinction Rebellion słusznie zauważa, że klimat jest dobrem nas wszystkich – bez względu na wiek, płeć, przekonania. Tym samym problemy klimatyczne powinny obchodzić nas wszystkich.

Jak przekonuje organizacja, 45% Polek i Polaków nie jest zadowolona z polityki państwa dotyczącej ochrony środowiska. Nie byli zadowoleni również wrocławianie, którzy wzięli udział w proteście Die-in. Protest ma na celu uświadomienie coraz większej liczby osób o nadchodzących zagrożeniach. Apelowano do prezydenta Jacka Sutryka, aby ogłosił Klimatyczny Stan Wyjątkowy. Przejęcie inicjatywy przez samorząd mogłoby nadać sprawie tempa, pozwolić na podjęcie przez władze decyzji, które mogłyby przyczynić się do uratowania klimatu.

Leżący na ulicy aktywiści spotkali się ze zdziwieniem spacerujących ulicą Oławską. Wielu obserwujących również podeszło do sprawy ze zmrużeniem oka czy pobłażającym uśmiechem. Nie da się ukryć, że jest to zachowanie zgoła ignoranckie.

„Prawda jest krwawa” – głosi jedno z haseł akcji. Jak zauważają organizatorzy protestu, trwa wymieranie. Przede wszystkim roślin i zwierząt, jednak wymiera również człowiek.


Extinction Rebellion Wrocław

Jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jeśli nie zaczniemy zapobiegać zmianom klimatycznym?

W 2100 roku w Polsce będą występować jedynie dwie pory roku – deszczowa i sucha. Powodzie, trąby powietrze, a nawet malaria może pojawić się na terenach obecnej Polski. Zwiększająca się temperatura planety powoduje topnienie lodowców, te zaś wyginanie gatunków. Już teraz zagrożonych jest 25% gatunków zwierząt. Problemy klimatyczne zaczną powodować, że pojawiają się uchodźcy ekologiczni, co może wywołać wielką wędrówkę ludów. Do Europy zaczną kierować się zdesperowani mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej w poszukiwaniu schronienia, gdyż klimat ich terytoriów nie będzie pozwalał na dalsze życie.

Wszelkie przewidywania są zgodne ze stanem współczesnej nauki o zmianach klimatu, natomiast od 30 lat obserwujemy, jak sprawdzają się hipotezy naukowców. Pomimo tego, władze nie podejmują kroków, które mogłyby przyczynić się do ratowania klimatu. Protest, jaki miał miejsce we Wrocławiu, sprzeciwia się bezczynności wobec trwającej katastrofy klimatycznej.


Extinction Rebellion Wrocław

Przeczytaj także:

Typografia żyje? – o Drukarni na Otwartej 12

Niemiecki cyrk zastąpił żywe zwierzęta hologramami. Widzowie są zadowoleni.

W Warszawie żyje się lepiej niż w Nowym Jorku czy Londynie…