Nowa siedziba LO nr V na piątkę!

0
2992

Do zeszłego roku siedzibą Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu był rozpadający się budynek przy ulicy w Grochowej. Integracja z innymi uczniami była bardzo prosta – wystarczyło wyjść na korytarz, a można było przytulić wszystkich wokół. Korytarze były zdecydowanie zbyt wąskie, budynek za mały, przestrzeń mało komfortowa. Na szczęście to wszystko należy już do przeszłości. We wrześniu uczniowie LO nr V rozpoczną drugi rok w nowym, pięknym miejscu.

fot: źródło
fot: źródło

Budynek przy ulicy Kuronia jest jakby z innej rzeczywistości. Nie jest to siedziba szkoły, jaką można spotkać w każdym mieście – trudno wskazać drugą taką w całym kraju. Ogromny, nowoczesny, przeszklony budynek robi zdumiewające wrażenie. Ciemny, nieco przytłaczający z zewnątrz, wita w środku jasnymi barwami. Kolorowe drzwi, schody czy stoliki ocieplają chłodny, modernistyczny charakter budynku. Podobnie jak pufy czy fotele, na których uczniowie mogą odpocząć podczas przerwy. Podejrzewam jednak, że przerwy mijają uczniom i nauczycielom głównie na przemieszczaniu się z sali do sali – budynek jest na tyle rozległy, że przejście z odległych klas musi pochłaniać sporo czasu. Aby ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po piętrach uruchomiono windę. Obecność windy nie powinna nas zdziwić – tak samo jak boiska na dachu, siłowni, ściany wspinaczkowej czy pracowni laboratoryjnych.

fot: źródło

Niestety, tak jak i wielu innych absolwentów, nie doczekałam się nowego budynku. Być może nauka w nim byłaby efektywniejsza, a spędzanie czasu w Piątce przyjemniejsze? Absolwenci mogą wspólnie pogdybać oraz powspominać wcześniejsze siedziby swojego liceum na spotkaniu okazji siedemdziesięciolecia szkoły, które odbędzie się 21 września. Z okazji jubileuszu zaplanowano m.in. koncert uczniów w Teatrze Polskim czy uroczysty Bal Absolwenta w pobliskim hotelu. Klub Absolwenta skutecznie zachęca do udziału – dla najliczniejszej klasy oraz rocznika oferuje skrzynkę szampana.

fot: źródło

Nowa siedziba LO nr V wzbudza podziw i zainteresowanie, a stary budynek przy ul. Grochowej powoduje liczne konflikty. Początkowo miasto planowało przenieść tam Zespół Szkół Plastycznych z ul. Piotra Skargi – zmieniono zdanie po protestach uczniów i nauczycieli. I chociaż władze miasta wciąż utrzymywały, że na Grochowej ulokuje się szkoła, to obecnie toczą się rozmowy o sprzedaży terenu prywatnemu deweloperowi. Rada Osiedla Gajowice wolałaby jednak przeznaczyć budynek na cele kulturalne, społeczne czy sportowe.  Odrębne wizje na zagospodarowanie dawnej siedziby Piątki powodują protesty, a budynek – jak na razie – stoi pusty.

Przeczytaj także inne ciekawe artykuły na naszej stronie: f7dobry.com

Informacja dla wszystkich, nie tylko dla absolwentów V LO, ale także dla mieszkańców Gajowic, którym nie jest obojętne jak wygląda przestrzeń na naszym osiedlu https://www.facebook.com/groups/957464831082339

Publisert av Rada Osiedla Gajowice – Wrocław Tirsdag 10. juli 2018

Autorem zdjęć jest Maciej Lulko.