Pałac przy Szajnochy sprzedany za 14,7 milionów!

0
1027

Pałac znajdujący się przy Szajnochy przede wszystkim postrzegany był jako gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. W związku z przeprowadzką i przeniesieniem zbiorów do nowej siedziby, zabytkowy budynek został sprzedany. Uniwersytetowi Wrocławskiemu udało się sprzedać go za niebagatelną sumę – 14,7 milionów złotych.

Dotychczasowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej to pałac rodu Wallenberg-Pachały. Co łączy rezydencję z Bramą Brandeburską? Twórca. Karl Gotthard Langhans, który zaprojektował słynną berlińską Bramę, odpowiadał także za budowę pałacu przy ul. Szajnochy. Jest to jeden z najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu.

Rezydencja nie uległa żadnym zniszczeniom podczas II wojny światowej, dzięki czemu obecnie może zachwycać klasycystycznymi wnętrzami, imponującymi schodami, oryginalną architekturą klatki schodowej. Wielu uważa, że ocalenie pałacu można postrzegać w kategoriach cudu – najbliższa okolica rezydencji została zrujnowana.

Budynek został wystawiony na sprzedaż już w 2013 roku. Nie znaleziono nabywcy, więc Biblioteka Uniwersytecka przy Szajnochy niestrudzenie funkcjonowała przez kilka kolejnych lat. Obecnie planowane jest ostateczne zamknięcie Czytelni Głównej, natomiast  wypożyczalnia miejscowa będzie funkcjonować jedynie do końca miesiąca. Przeprowadzka zbiorów uniwersyteckich może potrwać nawet do listopada –  wówczas wszystkie książki, czasopisma, materiały naukowe znajdą się w bibliotece przy ul. F. Joliot-Curie 12.

Co się stanie z pałacem rodu Wallenberg-Pachały? Jego nowym właścicielem jest krakowska spółka GEO. Potencjalnymi kupcami byli również potomkowie rodu, do którego rezydencja należała w XVIII wieku, jednak ostatecznie nie zdecydowali się na zakup – pomimo tego, że pierwotnie pałac wystawiony został za „zaledwie” 11 milionów złotych.

Zagadką pozostaje, w jaki sposób budynek zostania zagospodarowany, chociaż mówi się o otworzeniu luksusowego hotelu. Czy spółka GEO wykorzysta ten pomysł? A może sale rezydencyjne zmieniają się w mieszkania?

fot: źródło
fot: źródło

Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

Czy zieleń wróci do miast ze zdwojoną siłą?

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Artykuł: źródło