Palisz papierosy? Bezpłatnie zbadaj swoje płuca

0
56
Rak płuca najczęściej powodowany jest paleniem papierosów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ruszył nabór do nowej edycji profilaktycznych badań płuc dla palaczy, które są przeprowadzane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Możesz tam za darmo i bez skierowania zbadać swoje płuca za pomocą nisko-dawkowej tomografii komputerowej.

Wrocławki szpital informuje, że badania są skierowane do osób w wieku 55-74 lata, które przez długi czas paliły papierosy i dla osób w wieku 50-74 lata, które są narażone na choroby płuc z powodów zawodowych czy obciążeń rodzinnych.

Czytaj: Szpital we Wrocławiu ma nowy sprzęt

Możesz zarejestrować się telefonicznie pod numerem telefonu 885 802 597 w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 17:00 do 20:00, lub całodobowo przez kalendarz elektroniczny, lub wysyłając e-mail pod adres: kontakt@badajpluca.pl.

Więcej szczegółów dotyczących projektu znajdziecie na stronie www.badajpluca.pl.

W badaniu zostaną wykorzystane nowoczesne aparaty, które pozwalają na wykonanie tomografii komputerowej płuc z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dzięki tej metodzie obrazowanie jest bezpieczne dla pacjenta i pozwala wcześnie wykryć jakiekolwiek zmiany w miąższu płuc.

Czytaj: Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób na szybsze wykrycie nowotworów

– Badania NDTK dostarczają nam znacznie dokładniejszą informację niż konwencjonalne zdjęcia RTG, dzięki czemu mamy szansę dostrzec nawet małe zmiany i wykryć chorobę w najwcześniejszych jej stadiach – podkreśla dr Mateusz Patyk, koordynator programu, radiolog z Uniwersyteckiego Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu.

– Zadbaliśmy o to, aby również osoby aktywne zawodowo mogły sprawnie skorzystać z badania, dlatego będziemy dyżurować także w wybrane soboty i niedziele, a ponieważ do przeprowadzenia badania nie jest niezbędne wcześniejsze skierowanie od specjalisty, pacjenci mają wyjątkowo uproszczoną i skróconą drogę do sprawdzenia stanu swoich płuc – dodaje.

– Po wykonanym badaniu, w czasie do czterech tygodni, każdy pacjent otrzyma wynik badania TK na płycie CD z opisem radiologa, a w razie potrzeby skierujemy go do dalszego postępowania – wyjaśnia.

Szczegółowe kryteria, które należy spełnić, by skorzystać z badania płuc, znajdziesz tutaj.