Powstanie skwer im. Pawła Adamowicza

0
1032
www.polskichorkameralny.pl

Wrocław zdecydował się na upamiętnienie tragicznie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niedaleko ulicy Pomorskiej powstanie skwer nazwany na część zmarłego prezydenta.

To odpowiedź na petycję mieszkańców naszego miasta, ale także – tak to czuję – odruch serca. Skwer zamordowanego Prezydenta Gdańska będzie znajdował się w okolicy ulicy Pomorskiej, tam gdzie miesiąc temu zasadziliśmy drzewo, które także upamiętni Pawła. Pawle, zawsze będziemy o Tobie pamiętać. – o decyzji radnych poinformował prezydent Jacek Sutryk.

W głosowaniu, podczas którego zdecydowano o powstawaniu skweru, wzięło udział 33 radnych. Przeciwko głosowano 4 z nich, 7 wstrzymało się od głosu, natomiast znaczna większość – 22 osoby – poparły pomysł nazwania skweru imieniem gdańskiego prezydenta.

Decyzja spotkała się z pewnymi kontrowersjami. Według prawa, aby osoba zmarła mogła stać się patronem ulicy miasta, musi upłynąć minimum 5 lat. Dlatego tez radni PiS zagłosowali przeciwko, argumentując decyzję tym, że upłynął zbyt krótki okres czasu. Jednakże od obowiązującej uchwały można robić wyjątki ze względu na nietypowe okoliczności – i tak też potraktowali sytuację pozostali radni.

Wydarzenia z tegorocznego finału WOŚP w Gdańsku w pełni uzasadniają procedurę szybszą, niż zwykła. Rada Miejska Wrocławia stosowała już w przeszłości takie odstępstwa w uzasadnionych okolicznościach – wypowiada się jeden z radnych Nowoczesnej.

Obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wyraziła swoje podziękowania: – Dziękuję miastu Wrocław. Pamięć jest ważna, a więź między naszymi hanzeatyckimi miastami trwa do dziś. Do postanowienia o stworzeniu skweru im. Pawła Adamowicza pozytywnie podeszli również wrocławianie, którzy wyrazili swoją aprobatę w komentarzach pod zawiadomieniem o wynikach głosowania.

Wrocław nie jest jedynym miastem, któremu zależy na uhonorowaniu Pawła Adamowicza. W Pradze powstała aleja w parku nazwana jego imieniem, Białystok chce przyznać zmarłemu prezydentowi tytuł honorowego obywatela, a w Poznaniu prawdopodobnie powstania szkoła imienia Pawła Adamowicza.

Wieżowce w USA zabijają ptaki. Rocznie ginie ich nawet 600 mln

To koniec populacji. Tysiące pingwinich piskląt utonęło na Antarktydzie

Piast liderem Ekstraklasy!