Na ratunkowe prace budowlane jednego z kościołów przeznaczono 900 tysięcy, natomiast na remont Sali Leopoldina 730 tysięcy. Jakie jeszcze zabytki doczekają się odnowienia?
Budżetem, który łącznie wynosi aż 4,6 mln złotych, dysponowała Miejski Konserwator Zabytków. Pieniądze zostały rozlokowane na 24 obiekty zgłoszone do konkursu, chociaż ofert spełniających założenia było znacznie więcej. Jednak, pomimo tego, nie przyznano im pieniędzy. Tym samym restauracja zabytkowego składu wagonów tramwajowych czy remont dachu zabytkowej kamienicy „Pod Złotą Gwiazdą” nie będzie miał miejsca. Za powód podano brak wystarczającej ilości środków w budżecie.
Niektórym zabytkom nie przyznano dotacji, inne zaś mogą poszczycić się sporym wsparciem. Najwięcej zyskał Kościół p.w. św. Michała Archanioła, który otrzymał dotację w wysokości 900 tysięcy złotych. Remont tego obiektu jest konieczny – obecnie kościół znajduje się w wyjątkowo złym stanie, a przebywanie z nim jest dość niebezpieczne. Budynek grozi zawalaniem, o czym świadczą fragmenty cegieł odpadające z elewacji. Obecnie kościół został odgrodzony, zabezpieczony i czeka na renowację.

Barokowa Aula Leopoldina otrzymała 730 tysięcy na prace konserwatorskie glifów okiennych. Remont tej Sali trwa od 2015 roku i do tej pory pochłonął już ponad 3 mln złotych. Zabytkowa sala stanowi serce akademickie Wrocławia, jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całym Uniwersytecie Wrocławskim. Remont okien nie jest ostatnim punktem w trwających kilka lat pracach renowacyjnych. Następnie planowane jest odnowienie miejsc profesorskich oraz centralnej części auli.
Przeczytaj: Rowery miejskie wracają w nowej odsłonie
Na konserwację kaplicy św. Franciszka Ksawerego oraz remont konserwatorski wnętrza prezbiterium Katedry we Wrocławiu przeznaczono po ponad 300 tysięcy. Kościół p.w. św. Stanisława, Doroty i Wacława oraz kościół NMP na Piasku otrzymały dotację o wartości 200 tysięcy. Kolejne sumy, już nieco mniejsze, również przeznaczono na remont przede wszystkim kościołów. Lista obiektów, które otrzymały wsparcie finansowe, zdominowana jest przez zabytki sakralne.
Wyróżniającym się zabytkiem, który przejdzie remont, jest tramwaj Juliusz z 1925 roku. Nie jest to jedyny akcent związany z komunikacją miejską – renowacji poddany zostanie także zabytkowy autobus socjalny Jelcz 080.
Czy zgadzacie się z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków? Dla których z wrocławskich zabytków remont jest niezbędny?

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Przeczytaj: W Paryżu, Anhaim i Orlando powstanie Star Wars Land.