Rowery miejskie wracają w nowej odsłonie

0
712
źródło: www.tuwroclaw.com

Nadchodzącą wiosnę zwiastuje nie tylko coraz większa liczba cieplejszych dni, ale również powrót rowerów miejskich. W tym roku wypożyczalnia rowerów wprowadziła szereg zmian, które mają usprawnić korzystanie z rowerów i jak najbardziej podnieść komfort użytkowania. Jak prezentują się rowery miejskie w nowej odsłonie?

Największą zmianą jest wprowadzenie przez Wrocławski Rower Miejski pojazdów niestandardowych. Będą one dostępne jedynie po wcześniejszej rezerwacji. Specjalnych rowerów jest aż 65, z czego połowę stanowią rowery dla dzieci – dzięki tej nowości możliwe będzie uczestnictwo najmłodszych w rodzinnych wyprawach rowerowych. Mniejsze dzieci będą mogły przejechać się rowerem cargo  – w ofercie znajduje się jednoślad ze skrzynią, która posiada ławeczkę oraz pasy bezpieczeństwa. Jak zapewnia Marek Pogorzelski, ze względu na to, że maksymalne obciążenie wynosi 100 kg, nawet czwórka dzieci będzie mogła bezpiecznie podróżować. Ławeczkę można w prosty sposób złożyć i wykorzystać skrzynię do przewiezienia zakupów – rower towarowy stanowi ciekawą alternatywę dla przewożenia bagaży bez korzystania z samochodu. Jak słusznie zauważono, dodatkowe obciążenie znacznie utrudnia jazdę, dlatego też jeden z rowerów cargo wyposażono w elektryczny napęd. System korzysta z siły mięśni, wspomaga pedałowanie, znacznie ułatwia ruszanie oraz sprawia, że jazda jest znacznie lżejsza. W ofercie znajduje się również standardowy rower z napędem elektrycznym.

źródło: www.tuwroclaw.com

Uwagę przyciągają tandemy czyli rowery dla dwojga, które również sprawdzą się podczas rodzinnych wypraw oraz wycieczek ze znajomymi. Jest to kolejna nowość we wrocławskim systemie wypożyczeń rowerów. Podobnie jak handbike – ten pojazd napędzany jest siłą mięśni rąk, dzięki czemu stanowi ciekawą opcję dla osób niepełnosprawnych. Testujący rower wskazują, że ręczny napęd świetnie rozwija górne partie ciała i może stanowić alternatywę dla siłowni. Ostatnim z rowerów specjalnych jest składak, który jest wygodnym rozwiązaniem dla osób łączących jazdę rowerem z innymi środkami komunikacji. Tak jak w przypadku innych rowerów niestandardowych, składak można wypożyczyć dopiero po dokonani opłaty rezerwacyjnej.

Co jeszcze się zmieni? Przede wszystkim liczba rowerów. Do tej pory było ich 800, zaś od tego sezonu na mieści pojawi się 2 000 rowerów standardowych oraz 65 specjalnych. Większa liczba rowerów wiąże się również z rozszerzeniem możliwości wypożyczania na kolejne regiony Wrocławia. Wypożyczalnie pojawiają się na Brochowie, Leśnicy, Karłowicach, Różance, Lipie Piotrowskiej, Psim Polu oraz Ołtaszynie.

źródło: www.tuwroclaw.com

To ostatni sezon, podczas którego rowery wracają wiosną. Od następnego roku wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonowała nieprzerwanie przez cały rok, a jedynie liczba pojazdów podczas zimy ulegnie zmniejszeniu. Zmienia się również system, który obsługuje wypożyczenia oraz sposób odstawienia pojazdu. Jeszcze w ubiegłym roku po skończonej jeździe należało odstawić rower w stacji, która go zabezpieczała. Nowe rowery posiadają już wbudowane zabezpieczenia, więc przypięcie do bramki w stacji nie będzie konieczne. To generuje kolejną nowość – rowery będzie można pozostawiać gdziekolwiek, podobnie jak obecnie dzieje się z hulajnogami elektrycznymi.

Przeczytaj:  Zostawiają je wszędzie i łamią przepisy podczas jazdy…

Jednak, aby ustrzec się przed nagminnych korzystaniu z tej opcji, wprowadzono dodatkową opłatę. Możliwość pozostawienia roweru w dowolnym miejscu to koszt 3 zł. Natomiast dla tych, którzy rozpoczną jazdę na rowerze poza stacją, a następnie go tam odstawią, przewidziano dodatkowe 2 zł do wykorzystania podczas jazdy.  Dodatkowa opłata za możliwość pozostawienia roweru wydaje się rozsądnym rozwiązanie, gdyż całkowita dowolność w odstawieniu pojazdów mogłaby wywołać chaos i sprawić, że piesi potykaliby się o bezmyślnie porzucone rowery.

Jednoślady wracają 25 marca, co jest terminem znacznie późniejszym, niż wcześniej zapowiadany. Wrocławski Rower Miejski rekompensuje opóźnienie obniżkami w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia. Wówczas 60 minut jazdy rowerem będzie darmowe, a co więcej  nie będą pobierane opłaty za rezerwację rowerów specjalnych. Po tym okresie wrócą stałe ceny czyli bezpłatne pierwsze 20 minut jazdy, zaś każda kolejna godzina to koszt 2 zł. Wśród wielu nowości i diametralnych zmian, cena wypożyczenia pozostała taka sama.

źródło: www.tuwroclaw.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Artykuł: źródło