Rozpoczęła się rewitalizacja kiosku Maxa Berga!

0
817

W niewielkim budynku na zboczu przy fosie przy ulicy Podwale znajdowała się pijalnia mleka. Za to w piwnicy do dziś mieści się stacja redukcyjna gazu. Po wojnie obiekt został zapomniany i do niedawna nikt się nim nie interesował. Teraz dziecko słynnego architekta Maxa Berga dostanie drugie życie. Prace już się zaczęły.

Berg zaprojektował go w 1910 roku. Budynek jest stosunkowo niewielki (40 m kw. powierzchni). Konstrukcję wykonano z żelbetonu, czyli tego samego materiału, z którego stworzono inną słynną budowlę Berga – Halę Stulecia. Dach pokryty jest dachówką, a wnętrze na wzór greckiej świątyni zdobią kolumny.

Rewitalizacja kiosku jest częścią większego projektu, według którego odnowione ma zostać Wzgórze Partyzantów oraz jego okolice. W styczniu 2017 roku, po czterech latach sądowych batalii, miasto odzyskało wzgórze, które przez prawie trzydzieści lat było własnością prywatnej spółki. Od tego czasu wrocławianie z zapartym tchem czekali na decyzje magistratu i teraz wreszcie się doczekali. Na realizację pierwszych dwóch etapów rewitalizacji Wzgórza Partyzantów miasto chce przeznaczyć 8 mln złotych.

Żeby kawiarnia mogła funkcjonować, musimy dodać przeszklenie, które powstanie w miejscu ścian znajdujących się między kolumnami. – mówi Anita Luniak, wykonawca projektu.

Po remoncie do kiosku będziemy mogli przychodzić nie tylko na szklankę mleka, ale także na kawę i ciasto. Cafe Berg – tak będzie nazywać się kawiarnia. – odwiedzimy już niedługo. 12 lutego 2019 r. wykonawca rozpoczął prace. Za pierwszy etap prac miasto zapłaci 1 mln 368 tys. zł. Wykonawca ma skończyć remont do końca 2019 roku.

Foto: mat. prasowe