Samoczyszczące się toalety w parkach!

0
798

We wrocławskim parkach pojawią się samoczyszczące, darmowe toalety. Pomysł na ich powstanie jest inicjatywą mieszkańców – dwa projekty złożone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego sygnalizują potrzebę ich zainstalowania.

Toalety wyróżniają się nie tylko technologią samoczyszczącą, ale przede wszystkim nowoczesnym, modernistycznym designem. Szklana, lustrzana powłoka nie ingeruje w żaden sposób w przestrzeń parku, nie zaburza krajobrazu. Pomieszczenie dodatkowo łączy się z naturą – na dachu toalety posadzone zostaną rośliny. Każda z toalet będzie miała owalny, oryginalny kształt. Koszt takiego innowacyjnej szaletu to 400 tysięcy złotych.

Planowane jest powstanie pierwszych trzech toalet jeszcze w tym roku, natomiast kolejne zostaną zainstalowane w parkach do 2020 roku. – Pojawią się na Polanie Karłowickiej, przewidujemy, że tam uda się to zrobić najszybciej, poza tym Park Kleciński oraz Górka Skarbowców. Kolejne trzy w kolejnym roku, a ich lokalizacje to: Park Zachodni, Park Szczytnicki – w pobliżu Morskiego Oka oraz w Parku Skowronim przy ulicy Weigla – mówi Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Największym atutem tych toalet jest ich wyposażenie w technologie samoczyszczącą. Jak to działa? Zarówno urządzenia sanitarne, jak i podłoga i ściany toalety same się czyszczą. Rola człowieka ogranicza się do uzupełniania zapasów papieru toaletowego oraz kontrolowanie, czy nie wystąpiły usterki. To rozwiązanie znacznie ułatwia zarządzenia toaletami i dbanie o ich stan.

Toalety będą przystosowane do niepełnosprawnych – w projekcie zwrócono uwagę na obniżone wejście, uchwyty zamiast klamek, optymalną wysokości sedesu i umywalki. To wszystko sprawi, że osoby poruszające się na wózku również będą mogły z nich skorzystać. Oprócz podstawowego wyposażenia w szaletach znajdzie się przewijak dla niemowląt oraz dmuchawa do rąk.

Samoczyszczące toalety pojawiały się w projekcie nr 10 podczas Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. Podobny pomysł, ale w innych lokalizacjach, zaprezentował projekt nr 28 z edycji WBO 2018. W parkach i na terenach zielonych we Wrocławiu brakuje toalet, co utrudnia korzystanie z nich w celach rekreacyjnych przez dłuższy czas. – motywują konieczność instalacji toalet twórcy jednego z projektów.

Na realizację projektów przeznaczono 2 mln złotych.

Przeczytaj także:

Automaty z opowiadaniami w Londynie. Promują czytelnictwo.

Przed Magnolią powstało wesołe miasteczko [godziny otwarcia i ceny]

Niewidzialna Wystawa w Warszawie