Zanim Jacek Sutryk przejął stanowisko prezydenta miasta, pełnił funkcję dyrektora departamentu spraw społecznych w urządzenie miejskim. Przedstawił wówczas projekt dotyczący bezpłatnych taksówek dla seniorów. Obecnie, już jako prezydent, wprowadził swój pomysł w życie.
Dla kogo bezpłatna taksówka? Ustawa obejmuje wrocławian, którzy ukończyli 75 rok życia i posiadają Wrocławską Kartę Seniora. Obecnie można wyrobić tę kartkę tylko w dwóch punktach – w Centrum Rozwoju Społecznego oraz w stowarzyszeniu Żółty Parasol. Miasto zapowiada, że w przyszłości wyrabianiem kart zajmą się również np. miejskie biblioteki publiczne czy inne instytucje powszechnego użytku. Dzięki temu każda z zainteresowanych osób, będzie mogła bez większych problemów dołączyć do grona wrocławskich seniorów.
Obecnie Wrocław zamieszkuje 65 tysięcy osób, które ukończyły 75 rok życia. Od 2019 roku każdemu z ponad 60 tysięcy seniorów przysługują dwa kursy taksówką w ciągu miesiąca, ale do końca bieżącego roku można skorzystać z projektu cztery razy. Taksówki kursują do instytucji publicznych w obrębie granic miasta – przychodni, miejsc kulturowych, urzędów. Celem wprowadzenia darmowych przejazdów jest ułatwienie seniorom komfortowego przemieszczania się po mieście, zwłaszcza w sytuacjach wyjątkowych. Dzięki bezpłatnym taksówkom seniorzy w bezpieczny i wygodny sposób dojadą na urzędu miasta, na wizytę u lekarza czy spektakl w teatrze.
Od dzisiaj seniorzy powyżej 75. roku życia mogą w ramach pilotażowego programu Taxi 75+ jeździć taksówkami Taxi Grosz za darmo.Jak skorzystać z bezpłatnej taksówki? Zobacz szczegóły w linku ??
Publisert av TAXI GROSZ Torsdag 29. november 2018
Jedynym ograniczeniem jest konieczność zamówienia taksówki z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Jest to niezbędne, aby projekt mógł sprawnie funkcjonować – Wszystko po to, żebyśmy nie byli zaskakiwani różnymi sytuacjami. Obliczyliśmy, że takich kursów miesięcznie może być nawet 2 tysiące – mówi Joanna Warecka ze stowarzyszenia Żółty Parasol. Szacowane 2 tysiące przejazdów miesięcznie znacznie odbiega od liczby mieszkańców powyżej 75 roku życia. Jak widać, urzędnicy zakładają, że realnie z projektu będzie korzystać co 32 uprawniona osoba.
Z pierwszego, symbolicznego kursu darmową taksówką skorzystała Ewa Rapacz wraz z prezydentem Sutrykiem. Wrocławianka pochwaliła inicjatywę i wskazała na liczne utrudnienia w komunikacji się starszych osób. Śliskie drogie, nieoświetlone chodniki, przepełnione autobusy stanowią wyzwanie dla wielu seniorów. Darmowe taksówki to krok w stronę ulepszanie wrocławskiej polityki senioralnej. Do tej pory najstarsi mieszkańcy mogli liczyć jedynie na czy promocję, a od 29 listopada cieszą się także darmowymi taksówkami. Co będzie następne? Czy seniorzy mogą spodziewać się kolejnych udogodnień?