Właśnie został ponownie ogłoszony przetarg na największą zieloną inwestycję we Wrocławiu. Mowa o „Średniowiecznym Wrocławie”, czyli placu zabaw, który ma powstać w Parku Tysiąclecia. Jak sama nazwa mówi, dzieci będą mogły się poczuć jak księżniczki i rycerze.
To jedna z największych dotychczasowych inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej. Średniowieczny plac został ogłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Warto przypomnieć, że w czerwcu 2021 roku Wrocław przygotowywał się do przetargu. Jednak ostatecznie żaden wykonawca nie był chętny do podjęcia tej inwestycji. Urzędnicy zaczęli się zastanawiać, co dalej zrobić z projektem i ostatecznie trafił on na ich stół po kilku miesiącach.
Czytaj: Orszak Trzech Króli 2022 się odbędzie pomimo pandemii

Przetarg został znowu ogłoszony i najprawdopodobniej w styczniu 2022 roku ZZM (Zarząd Zieleni Miejskiej) otworzony oferty, tym samym prace będą mogły się rozpocząć wiosną. Całą inwestycję podzielono na etapy, a pierwszy z nich zakłada budowę placu zabaw w formie starego grodziska.
– Chcemy zbudować instalacje, nawiązujące do historii. Na początku powstanie grodzisko średniowieczne, które będzie zwyczajnie spełniać funkcję placu zabaw, czyli najmłodsi skorzystają ze wspinaczki, huśtawek, różnego rodzaju pokonywania przeszkód, czy zjeżdżalni – wszystko to, co robi się na takim obiekcie tylko w odpowiednio historycznym anturażu – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. W kolejnych etapach powstaną atrakcje dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Dodatkowo, z terenu będą mogli skorzystać ich opiekunowie, którzy w trakcie zabaw dzieci będą mogli odpoczywać wśród pięknej zieleni.
Czytaj: Wrocław wprowadza do szkół i przedszkoli lekcje o Konstytucji RP

Powstanie też Smocza góra; będzie to drewniana konstrukcja, gdzie znajdą się siatki, urządzenia do wspinaczki i amfiteatr, w którym dzieci będą mogły organizować własne przedstawienia dla rodziców i widzów.
Później powstaną również między innymi: wieża, kładki z palisadą i trampolina. Będzie też rzeźba smoka, który został uwzględniony w projekcie, ale zostanie zbudowany raczej na końcu projektu.
– W 2022 roku realizujemy tylko ten etap, dotyczący grodziska. Niestety bez smoka, bo jedynie tego elementu oferenci nie byli w stanie wycenić. Mamy nadzieję, że wkrótce w kolejnych krokach jednak on się pojawi – dodaje Szempliński.
W nowo powstałego średniowiecznego placu zabaw w Parku Tysiąclecia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy takich osiedli jak Nowy Dwór, Żerniki, Muchobór Mały, Muchobór Wielki lub Kuźniki. Planowane otwarcie przypada na jesień 2022 roku.







(1) “Dzwonnica – brama wejściowa”
(2) “Wiejska Zagroda”
(3) “Mostek”
(4) “Rzeka”
(5) “Smocza góra”
(6) “Rynek”
(7) “Baszta”
