Studenci sprzątają Wyspę Słodową

0
1522
TuWrocław.com

Wyspa Słodowa nieprzerwanie od lat jest miejscem, gdzie spotykają się studenci. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie częste pozostawianie po sobie śmieci. W ramach walki ze śmieceniem studentki Uniwersytetu Wrocławskiego organizują akcję wspólnego sprzątania Wyspy.

Cieplejsze, zwłaszcza weekendowe dni przyciągają tysiące studentów. Większość wybiera spotkanie w plenerze nie tylko ze względu na mniejsze koszty w porównaniu z tymi, jakie ponieśliby umawiając się w barze czy restauracji, ale także ze względu na atmosferę. Młodzi ludzie najczęściej umawiają się tam na piwo – siadają na trawie, słuchają muzyki, grają na gitarze i spoglądają na podświetlony gmach Uniwersytetu na drugim brzegu Odry.

Od niedawna Wyspa jest terenem, na którym nie obowiązuje zakaz picia alkoholu. To jeszcze bardziej zachęca studentów do przesiadywania na Wyspie. Natomiast ogromna liczba studentów wiąże się z ogromną ilością produkowanych przez nich śmieci.

Większość pozostawionych butelek znajduje się obok przepełnionych koszy na śmieci, co pokazuje, że problem leży również w niewystarczające liczbie kontenerów. Dlaczego jednak studenci nie decydują się zabrać śmieci ze sobą? Pozostawiają je obok koszy, a następnie wiatr rozrzuca puste opakowania po całej Wyspie.

Zbieramy się 11 maja o godzinie 8:15 przy Wulkanie (dla tych, którzy nie wiedzą co to Wulkan – to zaraz przy kładce Słodowej), a potem ruszamy w teren! Worki na śmieci będą zapewnione, możecie wyposażyć się np. w rękawice i ubranie robocze 🙂 I pamiętajcie – najważniejszy jest zapał do pracy, uśmiech na twarzy i chęć działania. – zapowiedziały organizatorki akcji sprzątającej. Natalia i Agata to studentki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Jak same zauważają, Wyspa Słodowa jest dość mocno kojarzona z studentkami i stanowi studencką wizytówkę. Dlatego to właśnie oni powinni o Wyspę zadbać.

Bogumił Koszałka, fot: źródło

Studentki zaprosiły do akcji prezydenta Jacka Sutryka, który już potwierdził swoją obecność. Aktualnie informacje o wydarzeniu są rozprzestrzeniane pośród społeczności studenckiej. Na tę chwilę, w akcji weźmie udział 70 osób, zaś zainteresowanych jest niemal 750 studentów.

Akcja jest inicjatywą studentek Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak zaproszone zostały także inne wyższe uczelnie w mieście.

Bez wątpienia inicjatorki chcą zwrócić uwagę na problem śmiecenia, jednak czy akcja sprzątająca osiągnie swój cel? Powątpiewają w to okoliczni mieszkańcy. – Wyspa jest sprzątana co najmniej raz w tygodniu. Nie lepiej posprzątać jakieś miejsce które jest pomijane przez miejskie służby sprzątające? – zwraca uwagę jeden z wrocławian. Według innych jednorazowy zryw niczego nie zmieni, ponieważ problem leży w ludzkiej mentalności.

Jakie jest Twoje zdanie o wspólnym sprzątaniu Wyspy Słodowej?

Bogumił Koszałka, fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Przeczytaj:

Dziś radni zagłosują nad wycofaniem dotacji dla NFM-u

Restauracja, w której sam zrywasz sobie świeże składniki powstała w *****…

Giełda Winyli i wiele innych atrakcji na majówkę!