Święto Niepodległości we Wrocławiu!

0
791

Kontrowersje wokół marszu niepodległościowe nie ustają. Początkowe zakazanie jego organizacji przez Rafała Dutkiewicza w porozumieniu z prezydentem elektem i policją zostało wstrzymane przez Sąd Okręgowy. Odbędzie się marsz, odbędą się również liczne inne wydarzenia, podczas których świętowany będzie jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jakie?

 Polacy nie gęsi – Święto Niepodległości w Famie

CBK Fama zaprasza na interdyscyplinarne świętowanie, skupione wokół polskiej literatury i języka. W tym roku na głównego bohatera obchodów wybraliśmy Adama Mickiewicza – bo kto lepiej nadaje się do tej roli akurat w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, jeśli nie największy polski wieszcz (Juliusz Słowacki miałby pewnie inne zdanie – wiemy o tym). – mówią organizatorzy. Zaplanowane zajęcia stanowią świetną formę spędzania czasu dla całych rodzin. Warsztaty Małych Instrumentów dedykowane są zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Literackie frazy Mickiewicza przełożone zostaną na język muzyki, która powstanie z użyciem miniaturowych instrumentów. Rodzinna atmosfera nie opuszcza Famy przez cały dzień. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość zrobienia niepodległościowego sitodruku na przyniesionej torbie czy koszulce.

Bieg niepodległościowy z wąsem

Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością wybiorą świętowanie poprzez bieganie. Na Stadionie Olimpijskich rozpocznie się niepodległościowy bieg z wąsem. W biegu weźmie udział około 2000 osób, który wybrali ten nietypowy sposób na uczczenie 100 lat niepodległości. Jak zapewniają organizatorzy, najlepsi biegacze zostaną wyróżnieni –Dla wszystkich uczestników, którzy pokonają dystans 10 kilometrów w zaplanowanym limicie 90 minut, przewidziano wyjątkowe pamiątkowe medale z motywem orła i wąsa marszałka Piłsudskiego zwieńczonymi razem łańcuchem. Dla najlepszej trójki kobiet i mężczyzn oraz w każdej kategorii wiekowej przewidziano specjalnie przygotowane szklane trofea.  Zobacz, jak biegali:

Niepodległa do hymnu!

W holu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu o godzinie 12:00 zabrzmi hymn narodowy. Jest to wyjątkowa okazja do wspólnego, uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Podoba inicjatywna podejmowana jest w Warszawie. O tej samej porze hymn zostanie emitowany także w radio, dzięki czemu każdy będzie mógł włączyć się do śpiewania w swoim domu.

Bohaterowie Niepodległej

Również w gmachu Muzeum Narodowego odbędą się plastyczne warsztaty dla dzieci. Tematem zajęć będą wybitny Polacy, których podobizny można znaleźć w muzeum. Najmłodsi odnajdą obrazy, zostaną zapoznani z osiągnięciach przedstawionych postaci, a następnie samodzielnie spróbują stworzyć kolaże z wizerunkiem wybranych bohaterów narodowych. Dzięki temu poznają skrawek historii, omówią z przewodnikiem dzieła sztuki, poznają technikę kolażu. Zajęcia uczą patriotyzmu wśród dzieci w ciekawy, artystyczny sposób.

fot: źródło

Przeczytaj również: Poznań zaprasza na jarmark świąteczny już od 17 listopada!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Zdjęcie główne: źródło