Przy ulicy Małachowskiego znajduje się Dworzec Górnośląski – najstarsza stacja kolejowa w Polsce. Do tej pory zabytkowy budynek stał zaniedbany, a jedynie niewielka tablica upamiętniała pierwszy pociąg, który wyruszył z dworca w 1842 roku.
Sytuacja ma się zmienić. Okolice zapomnianego Dworca Górnośląskiego otrzymają nowe życie. W marcu Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) wspólnie z magistratem ogłosili konkurs dla architektów, którego celem było wyłonienie najlepszego projektu na zagospodarowanie okolic Dworca. Hasłem konkursu jest „Akupunktura miasta” – twórcom zależało na poszukiwaniu, „nakłuwaniu”, a następnie odzyskiwaniu i „uleczaniu” przestrzeni, które mają potencjał niezbędny do aktywizacji lokalnych społeczności. W konkursie wzięło udział aż 26 projektów, co udowadnia, że okolice Małachowskiego należą do przestrzeni z potencjałem. Co zaproponował zwycięski projekt?
Konkurs wygrali wrocławscy architekci: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń. Jury uzasadnia swoją decyzję przede wszystkim tym, że projekt respektuje istniejącą zabudowę historyczną, ale jednocześnie kształtuje ją na nowo. W projekcie powiązano okolice pl. Dworcowego, ul. Małachowskiego oraz przestrzeń dawnych peronów pocztowych.
W zwycięskim projekcie pojawiają się cztery nowe budynki, które odpowiadają stylem pobliskiemu Silver Tower. Twórcy proponują stworzenie Zielonego Tarasu – terenu, gdzie odbywały się spotkania, wernisaże, jarmarki, targi, koncerty. Dworzec Górnośląski przeszedłby rewitalizację, a w jego wnętrzu powstałaby kawiarnia i galeria sztuki. Architekci proponują także zazielenienie terenu torowisk, wybudowanie garażu na 100 stanowisk oraz umieszczenie przed Pocztą Główną dysz wodnych.
Wygrana w konkursie związana jest nie tylko z prestiżem, ale również z nagrodą pieniężną. Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń otrzymali 15 000 zł. Drugie miejsce wiąże się z wynagrodzeniem o wysokości 10 000 zł. Przyznano je Kamilowi Graczykowi i Michałowi Ostafijczukowi. W tym projekcie zaproponowano stworzenie Muzeum Kolejnictwa. Ponownie pojawił się pomysł, aby budynek Dworca Górnośląskiego przeznaczyć na stworzenie kawiarni. Laureaci trzeciego miejsca oprócz punktów gastronomicznych proponują powstanie hotelu.
Jednak, zarówno zwycięski projekt, jak i każde inne, które znalazły się wśród wyróżnionych prac, mogą zostać modyfikowane. Organizatorzy konkursu zastrzegają, że elementy projektów zostaną wykorzystane przy dalszych pracach planistycznych. Możliwe, że ostatecznie przestrzeń wokół Dworca Głównego będzie przypominać mieszankę wyróżnionych projektów.
Wizualizacje projektów:





Przeczytaj także:
Marina Abramović – TYLKO DLA DOROSŁYCH
Wrocławska literaturoznawczyni powalczy o nagrodę „Nike”
Marcin Różalski „Różal” został laureatem plebiscytu „Serce dla Zwierząt 2019”!