Wrocław będzie walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci wykorzystując drony

0
756
Zdjęcie: Shutterstock

Wrocław znalazł skuteczny sposób na walkę z nielegalnymi składowiskami odpadów. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy wystawiono 135 mandatów. Wiceprezydent Wrocławia powiedział, że „zyski nielegalnych przedsiębiorców dorównują handlarzom narkotyków”.

Wrocławska straż miejska zbroi się w nowe technologie. Chcą kupić nowoczesne drony, które będą walczą ze smogiem i nielegalnymi wysypiskami śmieci.

W tej chwili w Ekopatrolu wrocławskiej straży miejskiej służy jeden seryjny dron. I choć jest wyposażony tylko w kamerę bardzo mocno ułatwia pracę strażnikom, którzy walczą ze smogiem i nielegalnymi wysypiskami śmieci.

– Wykorzystujemy go do monitorowania rozległych terenów np. ogrodów działkowych, czy osiedli jednorodzinnych. Ułatwia namierzenie źródła smolistego dymu. Z powodzeniem strażnicy wykorzystują go również do wyszukiwania nielegalnych wysypisk śmieci – wylicza Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Teraz strażnicy dostali zielone światło od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka na zakup 4 specjalistycznych dronów, które nie tylko namierzą dym z komina ale i sprawdzą jego chemiczną zawartość.

– Przygotowujemy się do zakupu 4 bezzałogowych statków powietrznych z całym osprzętem. Tworzymy w tej chwili specyfikację, wyznaczamy strażników, którzy zdobędą uprawnienia do sterowania takimi dronami – dodaje Waldemar Forysiak.

Jeden z dronów ma mieć kamerę typu zoom. Pozwoli to na robienie zbliżeń, ułatwi patrolowanie terenów ogrodów działkowych gdzie często dochodzi do palenia odpadami i namierzanie źródeł trującego dymu.

Każdy, kto ma wiedzę o nielegalnym wysypisku śmieci może poinformować o tym straż miejską dzwoniąc na numer telefonu 986.

Czytaj: Sylwester 2019/2020 we Wrocławiu

Czytaj: ELEKTROWNIA SŁONECZNA NA DACHACH WIEŻOWCÓW WE WROCŁAWIU!