niedługo wejdzie w życie zarządzenie, które zmniejszy użycie plastiku w urzędach
– mówi Jacek Sutryk; Prezydent Miasta Wrocław
Na fali nurtu ekologicznego zero waste, urzędnicy Wrocławia postanowili wyeliminować z użytku plastikowe sztućców, kubki, opakowania i gadżety. Chcą w ten sposób przyczynić się do ograniczenia produkcji odpadów, które zaśmiecają naszą planetę.
Zarządzenie dotyczyć będzie napojów dostarczanych dziś w plastikowych butelkach, sztućców, ale też gadżetów promocyjnych miasta – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju magistratu. Zarządzenie ma dotyczyć nie tylko urzędu miasta, ale także szkół, instytucji kultury, bibliotek, spółek miejskich. Efekty akcji zobaczymy już na półmaratonie, gdzie zamiast plastikowych kubków na wodę pojawią się papierowe, biodegradowalne. Festiwal kulinarny Europa Na Widelcu w odpowiedzi na zarządzenie oferować będzie jadalne sztućce.
Ideologia zero waste oznacza zredukowanie śmieci i odpadów do absolutnego minimum. Jest nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna. Według Sylwii Majcher (autorki książki „Gotuję. Nie marnuję”) na wyrzucaniu mniejszej ilości jedzenia można zaoszczędzić ok. 3tys. złotych. Rezygnując z wody w plastikowych butelkach – tysiąc złotych i 20 kilogramów plastiku rocznie.
Prezydent Wrocławia przekonuje, że woda w naszych kranach jest bezpieczna i czysta. MPWiK bada dziesięć tysięcy próbek rocznie, więc nie mamy się czego obawiać. Już od pierwszego maja każdy mieszkaniec z rachunkiem za wodę będzie mógł otrzymać informację o jej jakości– mówi Sutryk.
Promowane są także społeczne lodówki i zbiórki żywności po świętach. Restauracje, kawiarnie i bary, które dostosują się do działań zero waste, otrzymają specjalne certyfikaty świadczące o ich ekologicznym i ekonomicznym podejściu. W ramach kampanii Wrocław nie marnuje powstała nawet mapa punktów, w których stosowane jest podejście zero waste, gdzie można oddać ubrania, sprzęt AGD, bądź wymienić się książkami.
W imię hasła „myśl globalnie, działaj lokalnie”, Wrocław zachęca do refleksji nad kondycją naszego środowiska. Jak przekonuje Sylwia Majcher: połowę masy plastiku wyprodukowano przez ostatnie 15lat. To nasze pokolenie wyprodukowało górę śmieci i to my musimy je usunąć.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ. Bądź na bieżąco z City Rozrywka! Jesteś z Warszawy? Sprawdź, co słychać na F7 Warszawa.