Wrocław bliźniakiem Oxfordu

0
826

3 września uczniowie wrócili do szkół. Za 2,5 tygodnia, wakacje skończą się również na uniwersytetach. W tym tygodniu dobiegną końca procedury rekrutacyjne na poszczególne kierunki studiów. Powrót studentów na uczelnie zdaje się idealnym momentem na ogłoszenie, że Wrocław został miastem partnerskim Oxfordu!

Z czego najbardziej słynie miasto Oxford? Jakie jest nasze pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy tę nazwę?

Odpowiedź może być chyba tylko jedna — sam Oxford. Położone w południowej części Anglii miasto najbardziej słynie właśnie z Oxfordu — najstarszej uczelni anglojęzycznej na świecie. Oxford od lat zajmuje pierwsze miejsce na listach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych. O swoją pozycję bije się jedynie z uczelnią w Cambridge. Do grona swych wychowanków Oxford może zaliczyć ponad 40. laureatów Nagrody Nobla, brytyjskich premierów takich jak David Cameron czy Margaret Thatcher, jednego z najwybitniejszych naukowców i myślicieli współczesności Stephena Hawkinga oraz takie gwiazdy jak Hugh Grant czy twórca Władcy Pierścieni  J.R.R. Tolkiena. Jednym z polskich absolwentów uczelni jest były minister spraw zagranicznych i marszałek sejmu Radosław Sikorski.

Oxford odnalazł bliźniaka we Wrocławiu.

Na początku października zeszłego roku władze Oxfordu ogłosiły, że szukają miasta partnerskiego w Polsce, chcąc umacniać polsko-brytyjską przyjaźń i fakt jak liczną grupę w oksfordzkiej społeczności stanowią właśnie Polacy i polscy studenci. Swoją decyzję argumentowali na stronie oxford.gov.uk, mówiąc:

W ramach rozwijania międzynarodowych perspektyw, Oxford interesuje się nawiązaniem partnerskiego partnerstwa z miastem w Polsce. Nasze bieżące działania bliźniacze koncentrują się na działalności kulturalnej (muzycznej, artystycznej i teatralnej), kierownictwie obywatelskim i miejskim, projektach młodzieżowych i szkolnych, pracy na rzecz środowiska, sportu i powiązaniach naukowych – jesteśmy jednak otwarci na współpracę w innych dziedzinach

Nic dziwnego, że Oxford na swoje miasto partnerskie w ostateczności wybrał Wrocław. Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najważniejszych i najbardziej renomowanych ośrodków oświaty na mapie Polski. Co roku, na czele z Warszawą, Krakowem i Poznaniem, okazuje się najchętniej wybieranym miastem, w którym polscy i zagraniczni studenci chcą podjąć naukę.

W ostatnich lata Wrocław przykuwa coraz większą uwagę również ze względu na ogromną liczbę wydarzeń kulturalnych i dynamiczny rozwój miasta pod względem infrastruktury i architektury. Wystarczy wspomnieć o organizowanych we Wrocławiu rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych czy o piastowanym przez niego tytule Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

O tytule dla Wrocławia lokalna gazeta Oxford Mail pisze tak:

O wyborze stolicy Dolnego Śląska zdecydował m.in. akademicki charakter Wrocławia. Walorem była zarówno lista noblistów związanych z uniwersytetem w przedwojennym Breslau, jak i rzesza 130 tysięcy studentów, którzy dzisiaj uczą się na kilkunastu tutejszych uczelniach. Młodzi ludzie i starsi wrocławianie to doskonały społeczny miks, który ma wpływ na przyjazną atmosferę miasta

Podpisanie dokumentów zatwierdzających partnerstwo Oxfordu z Wrocławiem odbędzie się na początku października.

 

Jesteś z Krakowa? Sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście! www.f7krakow.pl

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Zdjęcie główne: źródło