Dziś o 18:59 Polska Agencja Prasowa podała komunikat, że Wrocław będzie gospodarzem 42. Europejskiego Spotkania Młodych. Informacja została ogłoszona podczas modlitwy wieczornej w trakcie trwającego właśnie 41. spotkania organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę Taize w Madrycie. Decyzja została przyjęta owacjami młodzieży przybyłej ze wszystkich zakątków Europy.
42. ESM odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska pomiędzy 28 grudnia 2019, a 1 stycznia 2020.
Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenia wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 r. równocześnie przez arcybiskupa Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, radę miasta i ówczesnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
To będzie piąte ESM, które odbędzie się w Polsce. We Wrocławiu miało ono miejsce dwukrotnie ( w 1989 i 1995 roku), raz w Warszawie ( w 1999 roku) i w Poznaniu ( w 2007 roku).
Przeor wspólnoty, Brat Alois, zachęca młodzież Europejską do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu:
Nawiązywanie więzi, budowanie mostów ponad tym, co dzieli – właśnie tego potrzebują nasze społeczeństwa. Społeczeństwo nie może przeżyć bez zaufania między tworzącymi je osobami. Zaufanie pozwala na dialog na temat tego, co jest przyczyną podziałów. Zaufanie może pomóc uszanować, a nawet uznać odmienność innego człowieka
Każde europejskie spotkanie wspólnoty z Taize gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata.
Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość.
Wspólnota z Taize, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy aktualnie ponad stu braci ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.
źródła: F7 Wrocław, PAP