Wrocław na plakacie i w rodzinnym albumie: wystawa plenerowa na rynku

0
1108

Jedna wystawa, ale dwie perspektywy. Pierwsza dotyczy historii wrocławskich plakatów, druga zaś wspomnień z dzieciństwa osób dorastających w czasach PRL-u. Mowa o projekcie studentów historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wernisaż wystawy odbędzie się jutro (30 stycznia) o godz. 13.00 na północnej pierzei Rynku.

Ekspozycje „Kolory informacji. Plakaty we Wrocławiu 1945-2000” oraz “Tu dorastałem! – Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku” są efektem pracy studentów kierunku Historia w przestrzeni publicznej (public history). Uniwersytet Wrocławski jako jedyny w Polsce oferuje kształcenie z zakresu popularyzacji wiedzy historycznej w społeczeństwie. Istotą public history jest skupienie się na publiczności. O ile tradycyjna historia koncentruje się na źródłach i stawia pytania „Jak było? Skąd wiadomo, jak było?”, to public history pyta: „Co ludzie wiedzą o przeszłości? Skąd wiedzą? Jak pobudzić ich zainteresowania i jak je wykorzystać?”

Kolory Informacji

Zwiedzając wystawę od strony południowej zagłębimy się w historię powojennego Wrocławia poprzez plakaty ukazujące się w mieście od 1945 roku aż do początku XXI wieku. Afisze sprzed lat stanowią znaki swoich czasów, pozwalające prześledzić dzieje i proces kształtowania się powojennego, polskiego Wrocławia. Zobaczyć, jak z miasta zrujnowanego stał się nowoczesnym i ważnym ośrodkiem kultury i polityki.

„Plakat to gatunek sztuki, który można nazwać publicystyką plastyczną” – twierdził Tadeusz Ciałowicz, jeden z najwybitniejszych wrocławskich plakacistów

Prezentowane plakaty to dzieła sztuki najznamienitszych reprezentantów tzw. „wrocławskiej szkoły plakatu”, m.in. Ryszarda Gachowskiego, Tadeusza Ciałowicza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Tomaszewskiego, Jana Jaromira Alesiuna, Jana Sawki i innych.

Tu dorastałem!

Druga część wystawy (widoczna od północnej strony ekspozycji) to sentymentalna podróż po wspomnieniach mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wskrzesili przeszłość swoimi opowieściami oraz fotografiami z domowych albumów. Przypomnieli nam, do czego służył dziecku trzepak, gdzie szukało się zakopanych pod ziemią skarbów i jak ważne były rodzinne uroczystości. Okres PRL-u – dziś kojarzący się z represjami na obywatelach i absurdalnymi poczynaniami władzy – w dziecięcych wspomnieniach bohaterów wystawy, okazał się równie barwny i ciekawy, co młodość kolejnych pokoleń.

 Wspomniana wystawa to zbiór fotografii z dzieciństwa tych Dolnoślązaków, których młodość przypada na lata 1945-1989. Pod zdjęciami umieszczono także ich wspomnienia, oraz napisany przez studentów komentarz historyczny. Ekspozycję uporządkowano ze względu na pory roku, z którymi związane są poszczególne wydarzenia z dzieciństwa bohaterów zdjęć.

Geneza wystawy

Wystawy powstały w ramach zajęć dydaktycznych na kierunku historia w przestrzeni publicznej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzonych przez dr. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia). Można ją będzie oglądać od 30 stycznia do 28 lutego 2019 r.

Plansze już gotowe! ? A do oficjalnego otwarcia wystawy coraz bliżej! ? Na zdjęciu ostatnia plansza wystawy „Tu dorastałem Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku.”

Publisert av Public History Mandag 28. januar 2019

Foto: mat. prasowe Centrum Historii Zajezdnia