Wrocław nie dla PiS-u. Jacek Sutryk nowym prezydentem stolicy Dolnego Śląska!

0
709

Wrocław musiał się mocno uzbroić w cierpliwość, czekając na wyniki wyborów samorządowych. Był jednym z tych miast, które najdłużej czekały na werdykt. W sondażu wygrywał Sutryk. Jednakże dane te nie pozwalały wykluczyć konieczności przeprowadzenia II tury wyborów. Poparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej do końca liczenia głosów oscylowało na granicy 50%.

Walka o fotel prezydenta Wrocławia miała rozstrzygnąć się między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Jackiem Sutrykiem a kandydatką PiS-u Mirosławą Stachowiak-Różecką. Według sondażu exit poll sporządzonego przez IPSOS w wyborczą niedzielę Jacek Sutryk wygrywał I turę wyborów wynikiem 50,1%, a kandydatka PiS-u zostawała z tyłu z poparciem 27,8%.

Pomimo znaczącej przewagi Sutryka nad Stachowiak-Różecką w sondażu, sytuacja we Wrocławiu pozostawała napięta. Sutrykowi ledwo udało się przekroczyć dający zwycięstwo próg 50% poparcia, a sytuacja ta mogła ulec zmianie, ponieważ nie znano wtedy jeszcze wyników z kilkunastu komisji. Atmosfera w obozie Sutryka zaczęła się robić nerwowa, gdy pojawiły się informację o wzroście poparcia dla Stachowiak-Różeckiej. Sprawę pogorszyła później informacja o konieczności poprawy kilku protokołów i przeliczenia w nich głosów. Sprowadzono więc wszystkich członków komisji do urzędu i zaczęto poprawiać błędy.

II tury nie będzie! Wrocław ma nowego prezydenta. Znajdzie się czas na wszystko i dla wszystkich.

Wrocław z niecierpliwością czekał na ogłoszenie wyników do późnych godzin wtorkowego wieczoru. Oficjalne wyniki wyborów pojawiły się chwilę po godzinie 22. Prezydentem Wrocławia został Jacek Sutryk z wynikiem 50,19%, a poparcie dla Stachowiak-Różeckiej wręcz odrobinę zmalało i wyniosło 27,5%. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 129669 wrocławian, a na kandydatkę PiS-u oddano o ponad 50 tys. głosów mniej, czyli 71049.

Nowy prezydent Wrocławia zwołał dzisiaj pierwszą konferencję prasową, na której podziękował za zaufanie i zadeklarował chęć współpracy ze wszystkim środowiskami politycznymi:

Jacek Sutryk

Sutryk to obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej jest popierany przez wieloletniego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który dużo wcześniej zadeklarował, że nie będzie ubiegł się o reelekcję. W kampanii wyborczej Sutryka wsparły również SLD i UED oraz część ruchów miejskich i organizacji pozarządowych działających w stolicy Dolnego Śląska. Jacek Sutryk ma 40 lat. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a od siedmiu lat jest dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Oto pełne oficjalne wyniki wyborów na Dolnym Śląsku!

Jacek Sutryk został prezydentem. Koalicja Obywatelska dostaje 17 mandatów w radzie miejskiej, a PiS przejmuje sejmik wojewódzki. W sejmiku dojdzie najprawdopodobniej do koalicji PiS-u z Bezpartyjnymi Samorządowcami – tutaj przeczytacie o tym więcej.

Pełną listę wyników wyborów zobaczycie tutaj:

  1. Prezydent i rada miejska

https://gazetawroclawska.pl/wyniki-wyborow-we-wroclawiu-jacek-sutryk-prezydentem-pelne-oficjalne-wyniki/ar/13611332

  1. Sejmik wojewódzki

https://gazetawroclawska.pl/sejmik-wojewodztwa-dolnoslaskiego-zwyciestwo-pis-juz-pewne-pelne-oficjalne-wyniki-wyborow/ar/13613834

 

 

 

źródła artykułu: gazetawroclawska, tvn24

PRZECZYTAJ TAKŻE: Love the Dress – wypożycz luksusową sukienkę od najlepszych projektantów z całego świata – f7warszawa.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj