Wrocław protestuje – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

0
917
Młodzieży Strajk Klimatyczny

W najbliższy piątek, tj. 15 marca 2019 roku, część wrocławskiej młodzieży zdecyduje się nie przyjść do szkoły. Ich nieobecność motywowana jest troską o złą kondycję naszej planety. Zamiast na szkolne korytarze, tego dnia uczniowie wyjdą na ulicę.

Inspiracją dla Strajku Klimatycznego jest postać Grety Tunderb. Piętnastoletnia Szwedka wystąpiła podczas COP24 w Katowicach – w swoim poruszającym przemówieniu zawarła krytykę rządzących, popularnych i bogatych, którzy działają na szkodę środowiska. Miliony płacą cierpieniem, aby kilku mogło żyć w luksusie. – tymi słowami podkreśliła, że działania niewielkiej grupy ludzi, wpływają na klimat całej planety. To młodzież będzie zbierać żniwo nieodpowiedzialnego i niekonsekwentnego zachowania obecnych rządzących, dlatego tez nastolatka zdecydowała się zabrać głos podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego. Z Gretą Tunderb identyfikuje się polska młodzież, która również zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.

Przeczytaj: Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska

Wrocławski marsz rozpocznie się na skwerze im. Wojciecha Młynarskiego przy Teatrze Muzycznym Capitol, następnie przejdzie ulicą Świdnicką do Pręgierza, gdzie manifestację będą kontynuowane. Za jego organizację odpowiadają Agata Hunia i Agata Tarsewicz – młode studentki, które zainspirowała postać Grety. Alarmują, jak niewiele czasu zostało na reakcję, która mogłaby powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne. Naukowcy szacują, że zostało nam 12 lat do kryzysu ekologicznego. To my, młodzi, jesteśmy najbardziej narażeni, tu chodzi o naszą przyszłość. – mówi Gazecie Wyborczej jedna z organizatorek. Czy ich obawy są uzasadnione? Potwierdzają je statystyki. Tej zimy we Wrocławiu normy dotyczące stanu powietrza zostały przekroczone sto razy, natomiast w całej Polsce co roku z powodu smogu umiera 48 tys. osób.

Jakie są postulaty strajkujących?

Domagamy się wprowadzenia pełnego programu edukacyjnego dotyczącego ochrony środowiska w szkołach, respektowania postanowień szczytów klimatycznych przez polityków, podjęcia społecznej debaty dotyczącej zmian, które każdy z nas może wprowadzić, które w skali szkoły, miasta czy kraju przestają być cegiełkami, a stają się fundamentem pod realną zmianę na drodze ochrony naszej planety.

Jesteśmy młodymi, świadomymi ludźmi, którzy chcą żyć i realizować swoje marzenia na czystej planecie, nie pobojowisku po bitwie wielkich korporacji i politycznych interesów.

Z tymi słowami bez wątpienia zgodziłaby się Greta, który każdego piątku protestuje przed parlamentem. 15 marca przyłączy się do niej młodzież z całej Polski – także z Wrocławia. Obecnie wzięcie udział w akcji zadeklarowało ponad 900 wrocławian.

Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl