Wrocław solidarny w żałobie po Pawle Adamowiczu.

0
756
źródło: własne

Dziś o godzinie 20:00, na Placu Nowy Targ, Wrocławianie zebrali się, aby zapalić światełko pamięci dla Pawła Adamowicza. We wrocławskim ratuszu można wpisywać się do księgi kondolencyjnej. Jako pierwszy zrobił to prezydent miasta Jacek Sutryk, zaraz po nim wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Księga będzie dostępna do wpisu także we wtorek i środę w godzinach 9:00 – 18:00.

 

Nagranie z wydarzenia opublikowane przez  Wyborczą.pl Wrocław:

Światełko pamięci Pawła Adamowicza. Więcej >>>> https://bit.ly/2ALjtO5

Publisert av Wyborcza.pl Wrocław Mandag 14. januar 2019

A tak żałobę rozpoczęli mieszkańcy Poznania:

Upamiętnienie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Poznań pl. Wolności 14 stycznia 2019 r. Milczące upamiętnienie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza#paweładamowicz #poznan

Publisert av Wyborcza.pl Poznań Mandag 14. januar 2019

 

Polacy w całym kraju łączą się w żałobie, wstrząśnięci tym barbarzyńskim wydarzeniem. Donald Tusk, obecny na wiecu pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku mówi: Drogi Pawle, jesteśmy tu z Tobą, Twoi przyjaciele. Przyszliśmy tu jako gdańszczanie. Każdy pamięta Cię od młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz, gdzie trzeba było stawić czoła złu. Całe Twoje życie na tym polegało. Dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę, naszą Europę przed nienawiścią, pogardą i przemocą. Obiecujemy Ci to, Pawle. Żegnaj.

Andrzej Duda wygłosił przemówienie po śmierci prezydenta Gdańska:

 

 

Jerzy Owsiak rezygnuje ze stanowiska prezesa fundacji WOŚP. Czytaj.

 

Podczas niedzielnego koncertu, tuż przed godziną dwudziestą, w trakcie podziękowań za wsparcie dla WOŚP, na scenę wtargnął 27-letni mężczyzna i zaatakował Adamowicza nożem. Prawdopodobnie dźgnął go kilkukrotnie. Następnie wyrwał prowadzącemu mikrofon i krzyknął do tłumu: „Halo! Halo! Nazywam się Stefan W. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz”. Prezydent w tym czasie usiadł na scenie, a za chwilę się położył.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się natychmiast. Adamowiczowi udzielono pierwszej pomocy od razu. Po trwającej około pół godziny reanimacji, przewieziono prezydenta do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Ordynator Klinicznego Oddziału Ratunkowego prof. Andrzej Basiński powiedział, że prezydent żyje, ale jego stan jest bardzo poważny. Prezydent Gdańska był operowany przez pięć godzin. Jego rzeczniczka, Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przed godziną 22:00 w niedzielę wydała oświadczenie: „Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jaki miał miejsce podczas finału WOŚP w Gdańsku. W tej chwili Prezydent jest operowany i jeśli będę mogła przekazać Państwu informacje na temat jego stanu zdrowia, zrobię to niezwłocznie. Jednocześnie w imieniu Prezydenta i jego rodziny proszę o zrozumienie i uszanowanie tej trudnej dla wszystkich sytuacji i nie niepokojenie rodziny i bliskich osób”.

Niestety, w poniedziałek o godzinie 14:30 usłyszeliśmy komunikat, że Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w Gdańsku.