Wrocław z duchem zero-waste. Będą dotacje za zbieranie deszczówki.

0
1035

W ramach programu „Złap Deszcz” mieszkańcom, którzy zdecydują się zbierać deszczówkę MPWiK chce zapewnić dotacje. Ci, którzy zadeklarują budowę studni chłonnych lub instalacji na dachu swojego budynku, magistrat zaproponuje nawet 5 tys. złotych dopłaty. Ma to przyczynić się do rozwiązania problemów, które w ostatnich latach powoduje zmieniający się klimat.

Dziś nie wyobrażamy sobie miasta bez kanalizacji. Jednak w gruncie rzeczy stoi ona w sprzeczności z naturą. Woda opadowa, która w naturalnym środowisku wsiąkałaby w większości w glebę, dziś spływa kanałami. Cierpią na tym m.in. rośliny – szczególnie w czasie upałów. Jednym ze sposobów na ich ratunek jest właśnie zbieranie deszczówki i używanie jej do podlewania.

„coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze” – mówi wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada.

Zresztą jest też aspekt ekonomiczny. Odciążenie kanalizacji spowoduje, że spadną koszty jej utrzymania, a to przecież mieszkańcy za to płacą. Miasto zapowiada jednak, że nie chce zostawiać wszystkiego w rękach wrocławian, więc pokryje część kosztów. Jeśli więc złożymy wniosek, możemy odzyskać nawet 80% kwoty wydanej na instalacje stworzone na naszej posesji. Górny limit dotacji to 5 tysięcy złotych.

View this post on Instagram

Separator do zbierania ropopochodnych

A post shared by Tomasz Rydzik (@tomasz_1971_) on

Dodatkowo, magistrat zdecydował się stworzyć konkurs. Uczestnicy mają za zadanie przesyłać zdjęcia ukazujące projekty ekologiczne realizowane przez mieszkańców Wrocławia. Setka zwycięzców zostanie wyłoniona drogą internetowego głosowania, a nagrodą będą specjalne pojemniki do zbierania deszczówki.

Urzędnicy MPWiK zaznaczają, że zdają sobie sprawę z tego, że mieszkańcy wrocławia coraz chętniej kultywują postawę zero-waste. Segregacja śmieci, jazda na rowerze, rezygnacja z opakowań – szybko wyzbywamy się szkodliwych przyzwyczajeń i zaczynamy dbać o naturę. Zbieranie deszczówki ma być więc kolejnym krokiem na przód.

„Proponujemy mieszkańcom program, który  jest rozwinięciem idei zero-waste, a także jest wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu” – dodaje Zawada.

Do konkursu organizowanego przez Magistrat zgłosić się można na tej stronie.

Foto: materiały prasowe