Wrocławska premiera filmu o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

0
731

„Za waszą i naszą niewolę” to dokument opowiadający o wydarzeniach 1968 r. z polskiej perspektywy. Jest to próba obiektywnego przedstawienia agresji wojsk Układu Warszawskiego. Premiera odbędzie się 15 marca o godz. 17 w Centrum Historii Zajezdnia.

Minęło już 50 lat od tamtych tragicznych wydarzeń, ale wciąż nie wszystko zostało na ten temat powiedziane. Twórcy filmu starają się pokazać od kuchni, jak wyglądały przygotowania polskiej armii. Jak zaznaczają, chodziło o przedstawienie udziału żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w sposób jak najbardziej obiektywny: nie zatajając spraw wstydliwych, ale także pokazując jak ogromny sprzeciw w stosunku do decyzji o interwencji wyrażali ówcześni Polacy. W dokumencie wypowiedzą się zarówno doświadczeni historycy, jak i osoby, które brały osobisty udział w tych wydarzeniach. To niepowtarzalna okazja, żeby uświadomić sobie, jak kreowały się stosunki polsko-czeskie.

W filmie użyto zarówno znanych już kronik filmowych, jak i zdjęć, które nigdy dotąd nie były publikowane. Twórcy postanowili także przypomnieć o Polakach Zaolziańskich, którzy wspierali Praską Wiosnę, a następnie ponieśli za to wysoką cenę.

Nie bez powodu premiera odbywa się akurat teraz. W zeszłym roku obchodzono 50. rocznicę agresji na Czechosłowację, a w styczniu tego roku przypomniano o głośnym proteście czeskiego studenta Jana Palacha, który przeciwko inwazji wojskowej oraz bierności czeskiego społeczeństwa wobec komunistycznych represji dokonał aktu samospalenia w centrum Pragi. Projekcja będzie połączona z panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą: Petruska Szustrova, Łukasz Kamiński i Adam Turula. Spotkanie poprowadzi Andrzej Grajewski. Po seansie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Raj Doczesny Komunistów.