Wrocławska rzeźba otrzyma prestiżową europejską nagrodę?

0
745

NAWA ukazała się wrocławianom w połowie roku 2017. Wzbudziła liczne emocje, spotkała się z krytyką, wywołała pełne kontrowersji debaty  – rzeźba kosztowała ponad milion złotych, co wielu mieszkańców uważało za niepotrzebny koszt. Pomimo niepochlebnych opinii wrocławian rzeźba projektu Oskara Zięty zyskuje uznanie na całym świecie. Obecnie została nominowana do Architektonicznej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe.

Rzeźba składa się z trzydziestu pięć stalowych łuków powstałych z użyciem technologii FiDU czyli nadmuchiwanego metalu. Łuki nie są idealne gładkie, powietrze wewnątrz nich spowodowało wgłębienia i wypukłości. Nowoczesna i nowatorska NAWA kontrastuje z klasycznym Ossolineum, Halą Targową czy budynkiem Instytutu Filologii Polskiej. Jednocześnie świetnie dopełnia okolicę, gdyż wypolerowany metal odbija otoczenie Wyspy Daliowej, której rzeźba stanowi główną atrakcję. NAWA dobrze współgra nie tylko z architekturą po obu stronach Odry, ale również z pogodą. W słoneczne dni obija niebieskie niebo, w mgliste jesienne popołudnia nabiera szarej barwy, zaś zimą iskrzy niczym śnieg.

Futurystyczna, opływowa i zaskakująco lekka NAWA ma kształt bramy, pod którą swobodnie można przechodzić. Łuki pełne wypukłości odbijają zdeformowane, krzywe podobizny turystów. Tym samym, w odróżnieniu od gładkiej chicagowskiej Cloud Gate, wokół NAWY nie ma rzeszy robiących sobie selfie.

Przeczytaj także: Seriale animowane dla dorosłych na jesień! TOP

fot: źródło

 

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Czy NAWA otrzyma Architektoniczną Nagrodę Unii Europejskiej? Gdyby tak się stało, to z pewnością byłby to olbrzymi sukces. Do tej pory tylko jedna z polskich rzeźb została w ten sposób wyróżniona, chociaż nagrody są przyznawane od 30 lat. Natomiast w tym roku nominacja powędrowała nie tylko do rzeźby Oskara Zięty, wyróżniony został także poznański biurowiec.

O tym, do kogo trafi Nagroda Unii Europejskiej, dowiemy się dopiero 7 maja 2019 roku. Wcześniej jednak, bo w lutym, jury udostępni informacje o finałowych pięciu pracach. Na razie jednak nie znamy nawet pełnej konkurencji, gdyż lista wszystkich nominowanych projektów architektonicznych pojawi się 11 grudnia.

Instalacja Zięty wygrała już konkurs „Innowacje w Architekturze” magazynu „Architektura-Murator”, otrzymała jedną z nagród w konkursie „Piękny Wrocław”. Pisały o niej również zagraniczne, prestiżowe magazyny poświęcone architekturze. Jednak bez wątpienia wygrana w unijnym konkursie im. Miesa van der Rohe stanowiłaby jedno z ważniejszych wyróżnień – dla NAWY, dla Oskara Zięty, a także dla Wrocławia. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! ?

Zajrzyj również na naszą stronę: f7city.pl