Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki odbyli poetycki pojedynek 25 grudnia 1840 roku w Paryżu. To wydarzenie przeszło do historii pod nazwą uczta grudniowa. Obecnie podobne bitwy na słowo odbywają się wśród wrocławskich miłośników poezji, a znane są jako slamy poetyckie.
Najbliższy ze slamów odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza, połączony jest z finałem II edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Zazwyczaj uczestniczy improwizują, obracają się wokół dowolnych tematów i nawiązań, jednak tym razem slam będzie ściśle dotyczył twórczości Słowackiego i Herberta. Juliusz Słowacki odbył swoją potyczkę z Mickiewiczem, a teraz jego przedstawiciele zmierzą się z fanami herbertowskiej twórczości. Wydarzenie związane jest z wystawą czasową „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza” – rękopisy obu autorów ozdobią wnętrze muzeum i w metaforyczny, czasem ironiczny sposób będą komentować zawartości różnorakich wystaw. Slam poetycki, który dotyczy wspomnianych poetów, nawiązuje do otwierającej się wystawy i ma na celu przybliżenie twórczości obu postaci.
Slam to okazja do wyjęcia swoich wierszy z szuflady pełnej niepewności i komfortu, wyjście na niewielką, prowizoryczną scenę i zaprezentowanie swojej artystycznej strony. Poeci-amatorzy mają szansę zostać usłyszani, dostrzeżeni, skrytykowani, pochwaleni. Prezentacja swoich dzieł pośród żywej, realnej publiczności przyniesie więcej korzyści niż publikacja ich w Internecie, gdzie reakcja czytelników opiera się na przycisku „lubię to”. Podczas slamu początkujący poeci mogą dostrzec prawdziwy wydźwięk swojej poezji na twarzach słuchaczy.


Nie można również zapomnieć o rywalizacji. Slam to pojedynek, z którego tylko jedna osoba może wyjść zwycięsko. O wygranej danego twórcy decyduje publiczność – na niektórych slamach brane są pod uwagę oklaski czy skandowanie, na innych publiczność przyznaje punkty.
Przeczytaj także: Harry Potter rzuca czar na lotnisko w Singapurze
O poetyckim slamie we Wrocławiu możemy mówić dzięki inicjatywie studentów. Projekt L.A.S. – Literacka Aktywność Studentów – to nowy projekt tworzony przez studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przy wsparciu Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. Jego celem jest stworzenie nowej przestrzeni dla działań poetyckich studentów, która zachęci i umożliwi do dzielenia się swoją twórczością w szerszym gronie odbiorców i zapewni platformę do swobodnej wymiany myśli o poezji i pisarstwie. Oprócz projektu L.A.S ważne jest również NZS Uniwersytetu Wrocławskiego. To głównie za ich sprawą młodzi poeci mają szansę zaistnieć.
Najczęstszymi lokalizacjami wrocławskich slamów są urokliwi Pieśniarze z ul. Szewskiej, artystyczna Nietota oraz neonowy Surowiec. Starcie Słowacki vs Herbert może przedrzeć szlaki dla slamu pośród muzeów – wówczas nowa twórczość rodziłaby się w otoczeniu sztuki już dobrze poznanej, a slam przestałby być niszową formą ekspresji. Czy tak się stanie?
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! ?
Zajrzyj również na naszą stronę: f7city.pl