Wyjątkowa kawiarnia we Wrocławiu, zbudowana i prowadzona przez osoby niepełnosprawne.

0
1080

We Wrocławiu powstało miejsce, w którym każdy czuje się ważny, potrzebny i mile widziany. Każdy traktowany jest równo, nikt nikogo nie wytyka, nie wyśmiewa, nie szydzi. Wyjątkową kawiarnię zbudowały i prowadzą osoby niepełnosprawne. To świetny sposób, aby wszyscy mogli zobaczyć, że każdy zasługuje na uczestnictwo w życiu społecznym. 

Wyobraź sobie miejsce… w którym każdy traktowany jest równo, a panująca atmosfera sprawia, że na chwilę zatrzymasz się. Miejsce w którym możesz napić się pysznej kawy, zjeść smaczne ciastko, a przede wszystkim spędzić czas z przyjaciółmi. Wierzymy, że każdy zasługuje na to, aby stać się pełnowartościowym uczestnikiem miejskiego życia, odnaleźć przyjaciół i zbudować poczucie własnej wartości oparte na realnych podstawach. – możemy przeczytać na stronie internetowej nowo powstałej, wyjątkowej kawiarni Cafe Równik.

Wszyscy czekali na otwarcie od wielu miesięcy. Rodzice i ich dorosłe dzieci samodzielnie stworzyli wszystko od podstaw – stawiali ściany, malowali, meblowali i prosili o wsparcie finansowe. 22 czerwca odbyło się otwarcie. Teraz do kawiarni przychodzą pierwsi goście.

Cafe Równik to coś więcej niż zwykła kawiarnia. To miejsce, w którym jest pełno pozytywnej energii. Zespół kawiarni Cafe Równik tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. – Musimy się jeszcze trochę wprawić, potem będzie jakoś szło – przyznają debiutujący kelnerzy.

Cafe Równik to przestrzeń, w której można znaleźć chwilę dla siebie i swoich bliskich, a także przyjść, zainspirować się innymi, posłuchać historii, czy wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów.

Ludzie tworzący Cafe Równik zainteresują gości inspirującymi ciekawostkami z wieloletniej historii Stowarzyszenia i ogromną wiedzą, którą od lat zbierali tworząc autorską metodę nauczania niepełnosprawnych umysłowo. Goście będą mogli się dowiedzieć czym jest symbol Stowarzyszenia – śliptak, a ćwiczenia logopedyczne niektórych rozbawią do łez, a dla innych będą nie lada wyzwaniem.

– Na takie miejsce czekaliśmy wiele lat. Ci młodzi ludzie, którzy są tutaj kelnerami, mieli poważne problemy. Nie mówili, nie rozumieli. Przeszli terapię, a teraz mają miejsce, w którym mogą pracować – czytamy w wywiadzie dla tvn24 wypowiedź prof. Małgorzaty Młynarskiej, logopedy, która pracowników Cafe Równik zna od ich najmłodszych lat.

Otwarcie lokalu nie było wcale łatwe. Przygotowania do otwarcia trwały kilka ciężkich miesięcy. Na początku ekipa kawiarni dostała od miasta lokal, który zupełnie nie był przystosowany do warunków gastronomicznych. Wszystko trzeba było przerabiać. Rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz chętni wolontariusze dzielnie pracowali, przeprowadzili remont i dostosowali lokal do użytku.

– Wszystko odbywało się kosztem własnego wolnego czasu, ale zdecydowanie było warto. To nie było łatwe zadanie – mówi Lech Doroszuk, tymczasowy menadżer Cafe Równik i ojciec jednego z chłopców.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną przeszły specjalistyczne szkolenie, aby jak najlepiej odnaleźć się w roli kelnerów. Kurs został sfinansowany ze środków unijnych.

– Chłopcy przeszli szkolenie, później odbyli praktyki w dwóch zaprzyjaźnionych wrocławskich restauracjach – informuje Doroszuk.

Kelnerzy już obsłużyli pierwszych klientów.

– To, że mogę pracować i rozmawiać z ludźmi daje mi satysfakcję. Młodzi mężczyźni są tu nie tylko kelnerami, ale też parzą kawę, sprzątają, pomagają w kuchni i zmywają naczynia. Robią wszystko to, co robią zatrudnieni w innych kawiarniach – mówi Piotr, jeden z pracowników kawiarni.

– To bardzo ich uspołecznia. Mój syn chodził do szkoły, gdzie był izolowany. Tu jest w swoim środowisku. Nam rodzicom to miejsce daje satysfakcję i możliwość myślenia o tym, że w przyszłości nasze dzieci mogą być w miarę samodzielne. Przestajemy się, w jakimś stopniu, bać, co będzie z nimi, gdy nas nie będzie – dodaje Doroszuk.

Cafe Równik – wspieram.to

Ruszamy ze zbiórką pieniędzy, które pomogą spełnić nasze wielkie marzenie! Sprawdźcie tutaj ➡ https://wspieram.to/caferownik .Święta to magiczny czas dzielenia się dobrem. Dołączcie do nas, liczy się każda złotówka. Więcej szczegółów znajdziecie na ➡ https://wspieram.to/caferownik. ❤Dziękujemy Brand24, FlipSide oraz Restauracja Agawa za wsparcie w realizacji video!

Publisert av Cafe Równik Onsdag 20. desember 2017

 

Także Klienci Cafe Równik są zachwyceni nowym miejscem.

– Jest tu bardzo przyjaźnie. Myślę, że to miejsce ma potencjał. Trzeba być trochę wyrozumiałym, mieć cierpliwość i wiedzieć jaki jest tego cel – relacjonował Igor, jeden z gości.

– Jestem zaskoczona, że tak sobie radzą i nie są zestresowani. Na pewno będziemy tu przychodzić – zapewnia kolejna zadowolona klientka, pani Barbara.

A Ty co myślisz o takim miejscu?

Zdjęcia: facebook.com