Wyobraź sobie miasto bez reklam

0
996
fot: źródło

Niedawno odbyte wybory samorządowe pozostawiły po sobie sporo emocji, obietnic i plakatów wyborczych. Miasto oblepione zostało twarzami kandydatów – radni spoglądali na nas z przystanków, płotów czy murów. Krajobraz miejski urozmaiciły również wielkie billboardy z hasłami wyborczymi. I chociaż kampanie wyborcze dobiegły końca, wciąż można spotkać liczne reklamy samorządowe. Oprócz polityków, miasto ozdabiają również reklamy smartfonów, wycieczek, samochodów, szkół, ubezpieczeń czy pożyczek. Z każdego rogu atakuje mniej lub bardziej kreatywny tekst, przyciągają wzrok kolor, niebywała oferta.

Jak wyglądałoby miasto bez reklam? Ciekawi tego widoku zainteresują się działalnością Mario Paniego. To artysta konceptualny, wizualny, nowatorski. Jest absolwentem sztuk pięknych na Uniwersytecie Anglii Zachodniej, zdobył doktorat na Uniwersytecie Kraju Basków. Posiada także tytuł magistra w zakresie „Design Management” (Uniwersytet Kraju Basków) oraz „Culture Management” (Uniwersytet Alcalá de Henares). Bogate doświadczenie, wykształcenie, ale też niecodzienne pomysły pozwoliły mu na prezentowanie prac w różnych zakątkach świata – od Argentyny, przez Niemcy do Korei Południowej. W listopadzie zawita do Wrocławia.

Przeczytaj także: Złoty Most podtrzymywany przez gigantyczne, betonowe dłonie – nowa atrakcja Wietnamu

fot: źródło

Mario Paniego nie tylko zaprezentuje projekty, zachęcające do rezygnacji z reklam, ale także przeprowadzi analizę reklam, jakie widniejąca wrocławskich ulicach. Praca Paniego ma na celu zwrócenie uwagi na „wizualny szum”, „wizualne zanieczyszczenie”. Nie da się ukryć, że miasto zostało zasypane ulotkami, plakatami, billboardami. Wszystkie te reklamy aż krzyczą, aby skorzystać, kupić, pojechać, zdobyć. Bo dlaczego nie? Konsumpcjonizm opanował społeczeństwo, a reklamy opanowały miasto. Paniego przygląda się temu, jak reklamy zasłaniają architekturę, zmieniają krajobraz i zamierza temu zapobiec.

Miasto bez reklam – gdzie i kiedy?

  • Wrocław, ul. Krupnicza/Podwale: 4.11-2.12.18
  • Wrocław, pl. Legionów: 5.11-5.12.18
  • Wrocław, ul. Dworcowa: 5-30.11.18

Oprócz realizacji projektu dotyczącego pozbycia się reklam, Mario Paniego weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami lokalnych organizacji. 15 listopada o godz.19:00 w Infopunkcie Nadodrza rozbrzmi dyskusja na temat kondycji współczesnych miast. Kilka dni później, 18 listopada, artysta wybierze się z wrocławianami na spacer. Pokaże mieszkańcom, w jaki sposób walczyć z reklamami i zadbać samodzielnie o miejski krajobraz. Zainteresowanych zapraszam na Łokietka 5 o godz. 13:00.

Ekspozycja z podsumowaniem z działalności Mario Paniego we Wrocławiu będzie dostępna w Infopunkcie Nadodrza w dniach 16-30.11.18 w godzinach 9:00-17:00. Czy miasto bez reklam zobaczymy jedynie na wystawie artysty? Czy Wrocław ma szansę pozbyć się „medialnego szumu”? 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

? Na chwilę przed długim weekendem potwierdzamy: 15.11 zapraszamy do Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze na spotkanie wokół…

Publisert av AIR Wro Onsdag 31. oktober 2018